Ford Otomotiv Fabrikası çalışanlarının minimal fiziksel uygunluklarının tespiti
Determination of minimum physical conformity of Ford Automotive Factory employees
  1. Tez No: 378249
  2. Yazar: REFİK TEYFİK TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, İşletme, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı Fabrikası Çalışanlarının Minimal Fiziksel Uygunluklarının ölçümlerini tespit edip, Büyük Fabrikalarda çalışılan işyerlerinde çalışma kısımlarında , yapılan işlerin yapılabilmesinde fiziksel yeterliliklerinin bilinmesidir. Araştırma Grubunu Almanya Köln Ford Fabrikası Motor Montajlama bölümünde çalışan 335 isçiden 35 i oluşturmuştur. Örneklemini ise Motor Montajlama Kısımında, farklı cinsiyetlerde, yaş gruplarında ve değişik işlerdeki ( Bant, Makine, Depo, ve Lojistik gibi) çalışanlar oluşturmuştur. Bu araştırmada toplam 6 ölçüm alınmıştır, Çalışma yönleri tespiti, Reaksiyon ve Yasanmış Sakatlıklar gibi Analizler ve Testler ayrı olarak tamamlanmıştırlar. Araştırmada veri toplama aracı olarak; fiziksel uygunluğu ölçmeye yönelik ölçüm aletleri kullanılmıştır. Araştırmada bedensel/kinestetik, sağlık ve sosyal alanlara ilgili anket uygulanmıştır. Katılımcılara araştırmanın amacı ile ilgili gerekli açıklamalar yapılarak, Almanca ve Türkçe olarak iki dilde hazırlanan ve uygulanan anketler hakkında bilgi verilmiştir. Ölçüm ve anket istatistik sonuçları SPSS 21 istatistik programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Çalışanların demografik özelliklerinden olan, cinsiyet, yaş ve kişisel nitelikler ve fiziksel uygunluğun yapılan işlerde harcanan kuvvetlerde bir farklılaşma olduğunu göstermiştir. Kuvvet ölçümleri arasındaki ilişkilerin gösterdiği veriler, çalışanlardan düzenli spor yapanların spor yapmayanlara karşı minimal fiziksel uygunluklarının daha iyi seviyede olduğunu görülmüştür. Ford Fabrikası çalışanlarının minimal fiziksel uygunluklarının ve genel sağlık durumları incelendiğinde, minimal fiziksel uygunluklarının ve fiziksel kuvvetlerinin yeterli düzeyde ve genel sağlık durumlarının iyi olduğu, yaş, cinsiyet, kişisel özellikler ( solaklık ve esneklik) ve yaşam tarzına (sosyal faaliyetler, sigara, alkol ve spor alışkanlıkları vb.) göre de farklılıklar gösterdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the measurement of minimal physical force of the Factory Employees and to determine the physical abilities which is performed to Works to be done in the work place. There search group is consisted of 35 workers of 355 from the total of 335, workers who are worked in motor assembly department of Factory in Germany, . Sample is consisted of motor assembly department workers who are in various age group sand work in various parts of this department. In this research 6 samples was taken, the results from those samples is that there action and false mistaken analysis experiments were differently done. While there search was made, they used physical measurement instruments to do the experiments. In this research they used a questionnaire from gestic, kinesthetic, healthy and social people to get the right results. Employees were informed about the surveys to be applied by explaining purpose of the study. Surveys filled out voluntarily, time is divided into approximately 15 minutes for each trial. Then surveys answered by employee sand physical force measurement results were collected by there searcher. In order to analyze, interpreting data, surveys were collected and examined and subjected to the following operations. Surveys of employees were collected and entered to SPSS 21 statistical software. It has been seen that, used force in work differs relatedly with demographic characteristic of employees such as gender and personal qualities. The data that Show the correlation amongst force measurements indicates that the minimal physical force of the employees who regularly makes port are in maximum level in comparison with the employees who do not regularly make sport. As minimal forces of Ford Factory workers are examined, it has been observed that their physical forces are adequate and physical force differs in accordance with age, gender, personal characteristics (left-handedness and flexibility) and lifestyle (social and sports fields), It is demonstrated that the data in the measurement of the employees is connected with diet and regular sleep as