Ortaokul öğrencilerinin matematik dersindeki beceri temelli sorularda karşılaştığı zorluklara ilişkin görüşleri
Secondary school students' opinions on difficulties encountered in skill-based questions in mathematic lesson
- Tez No: 853648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonrasında değişen sınav sistemi üzerine ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak LGS uygulanmaktadır. LGS soruları beceri temelli sorular olarak nitelendirilmektedir. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde LGS matematik sorularına ilişkin öğretmen görüşlerinin alındığı fakat soruların öğrencilerin bakış açısı ile ele alınmadığı görülmektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik görüşlerinin alınarak LGS sınavına hazırlık sürecinde yaşadıkları zorlukları belirlemek, bu zorlukları aşmada ne tür yollara başvurduklarını tespit etmektir. Ayrıca öğrencilerin beceri temelli sorularda zorlanma sebepleri tespit edilerek sonraki araştırmalarda da çözüm yolları üretilmesi açısından literatüre ciddi katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yeni bir sınav sistemi olan LGS'ye ilişkin görüşlerin alınmasının LGS'nin güçlü ve zayıf yanlarının ortaya konulması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında tipik durum örneklemesi yöntemiyle belirlenmiş 19 ortaokul 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden“durum çalışması”modeli ve araştırmada görüşme tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler öğrencilerin gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmiş olup öğrencilerin ses kayıtları alınıp içerik analizine tabi tutulmuştur. Böylece ortaokul öğrencilerinin beceri temelli sorularda yaşadığı zorluklar kod, kategori ve temalar oluşturularak belirlenmeye çalışılmıştır. Öğrenci görüşlerine göre araştırmada elde edilen başlıca bulgu, öğrencilerin matematik dersindeki beceri temelli sorulardaki zorluklarının genellikle okul eğitimi, kaynak kitaplar ve sürecin kısalığından kaynaklandığı belirtilmiştir. Beceri temelli sorularda anlama sorunları, soruların uzunluğu ve sınav süresi eksikliği gibi konularda zorluklar yaşandığı ve görsel öğelerin öğrencilere yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sınav stresi, matematik korkusu ve motivasyon eksikliğinden duyuşsal zorluklar yaşadığı ifade edilmiştir. Zorlukları aşmak için; öğretmenler, aile, arkadaşlar veya video çözümlerinden yardım alma; dershaneye gitme ve okuma-anlama becerilerini geliştirmeye yönelik öğrencilerin çeşitli stratejiler geliştirdikleri belirlenmiştir. LGS sınav sistemiyle ilgili öğrencilerin yaşadıkları sorunlarına yönelik; okul müfredatlarının güncellenmesi, öğretmenlere gelişim fırsatları sunulması, kaynak kitap içeriklerinde düzenleme ve yeni nesil sorulara adaptasyon için aşamalı geçiş önerilebilir. Araştırmadaki bulgulardan yola çıkarak, beceri temelli soruların anlaşılmasını zorlaştıran uzun paragraflar için öğrencilere, problem çözme stratejileri ile mantık ve muhakeme yeteneklerini geliştirecek etkileşimli oyunlar önerilebilir. Ayrıca, stresle baş etmeye yönelik çalışmalar ve sınav ortamlarını dikkatlerini dağıtmayacak şekilde optimize etmek önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the LGS is implemented for 8th-grade students following the changes in the examination system after the 2017-2018 academic year. LGS questions are characterized as skill-based questions. Upon reviewing the literature, it is observed that studies have gathered teacher opinions on LGS mathematics questions, but the questions have not been approached from the students' perspective. Therefore, the aim of the research is to gather the opinions of 8th-grade students regarding mathematics lessons, identify the challenges they face in preparing for the LGS exam, and determine the methods they employ to overcome these difficulties. Additionally, by identifying the reasons for students struggling with skill-based questions, it is believed that the research will significantly contribute to the literature by generating solutions for future studies. Obtaining feedback on the LGS, a new exam system, is considered important in revealing its strengths and weaknesses. The research group consists of 19 8th-grade students selected through a typical case sampling method in the 2022-2023 academic year. The qualitative research method“case study”model was employed, and semi-structured interview technique was used in the research. The interviews were conducted based on the students' voluntary participation, and their voice recordings were subjected to content analysis. Thus, the challenges faced by middle school students in skill-based questions were attempted to be determined by creating codes, categories, and themes. The main findings obtained in the research according to student opinions indicate that the difficulties students face in skill-based questions in mathematics lessons are generally attributed to school education, reference books, and the brevity of the process. Challenges such as comprehension issues, the length of questions, and a lack of exam time were identified in skill-based questions, and it was concluded that visual elements assist students. Students expressed experiencing cognitive difficulties such as exam stress, fear of mathematics, and lack of motivation. To overcome these challenges, students developed various strategies such as seeking help from teachers, family, friends, or video solutions, attending cram schools, and improving reading-comprehension skills. Regarding the problems students faced with the LGS exam system, suggestions include updating school curricula, providing development opportunities for teachers, editing content in reference books, and suggesting a gradual transition for adaptation to new-generation questions. Based on the findings of the research, it can be recommended to offer interactive games that enhance problem-solving strategies, logic, and reasoning skills for understanding long paragraphs that make skill-based questions challenging. Additionally, efforts to cope with stress and optimizing exam environments to minimize distractions could be suggested.