Ortaokul öğrencileri için beceri temelli matematik sorularına ilişkin öz yeterlik ölçeği geliştirme çalışması
Develompment of a self-efficacy scale regarding skill-based mathematics questions for middle school students
- Tez No: 890939
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin matematik dersindeki beceri temelli sorulara ilişkin öz yeterlik algılarını ölçecek bir ölçek geliştirmektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden“tarama(survey)”modelidir. Bu ölçek geliştirme çalışması için seçilen çalışma grubu sistematik olmayan örnekleme yöntemlerinden“uygun örnekleme”yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde eğitim görmekte olan 153 tane 5. Sınıf, 95 tane 6. Sınıf, 203 tane 7. Sınıf ve 45 tane 8. Sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 496 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Öncelikle literatür taraması, ön uygulama ve uzman görüşlerinin alınmasından sonra 36 maddelik bir taslak ölçek hazırlanmıştır. Hazırlanan bu taslak ölçek öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek amacıyla faktör analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan analizlerle 8 tane madde çıkarılarak ölçek 28 maddelik son haline getirilmiştir. Son haline getirilen 28 maddelik Ortaokul Öğrencilerinin Beceri Temelli Matematik Sorularına İlişkin Öz Yeterlik Ölçeğinin faktör analizleri sonucu toplam varyansın %49,883'ünü açıklayan 3 faktör altında toplandığı görülmüştür. Geçerliği doğrulanan Ortaokul Öğrencilerinin Beceri Temelli Matematik Sorularına İlişkin Öz Yeterlik Ölçeğinin güvenirliği Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile hesaplanmıştır. Geliştirilen ölçeğe ilişkin Cronbach-Alpha Katsayısı 0,923 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucu geliştirilen Ortaokul Öğrencilerinin Beceri Temelli Matematik Sorularına İlişkin Öz Yeterlik Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a scale to measure secondary school students' self-efficacy perceptions regarding skill-based questions in mathematics. The research method is the“survey”model, one of the quantitative research methods. The study group selected for this scale development study was chosen using the“convenience sampling”method, one of the non-systematic sampling methods. A total of 496 secondary school students participated in the study during the 2022-2023 academic year, including 153 fifth graders, 95 sixth graders, 203 seventh graders, and 45 eighth graders from Ankara. Initially, after conducting a literature review, pre-application, and obtaining expert opinions, a draft scale of 36 items was prepared. This draft scale was administered to the students. In the research, factor analyses were conducted to determine the construct validity of the scale. As a result of the analyses, 8 items were removed, and the scale was finalized with 28 items. The final 28-item Skill-Based Mathematics Questions Self-Efficacy Scale for Secondary School Students was found to be grouped under 3 factors explaining 49.883% of the total variance, according to the factor analyses. The reliability of the validated Skill-Based Mathematics Questions Self-Efficacy Scale for Secondary School Students was calculated using the Cronbach Alpha reliability coefficient. The Cronbach-Alpha Coefficient for the developed scale was found to be 0.923. The analyses indicate that the developed Skill-Based Mathematics Questions Self-Efficacy Scale for Secondary School Students is a valid and reliable measurement tool.