Proje, model, deney yoluyla 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel beceriler geliştirme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of the scientific skills development process of 7th year students through project, model, experiment
  1. Tez No: 601360
  2. Yazar: DUYGU AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER ŞİMŞEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersindeki Proje, Model ve Deney içerikli etkinlikler uygulanarak bilimsel becerileri geliştirme süreçlerinin incelenmesidir. Yedinci sınıf Fen Bilimleri programında yer alan 'Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme' ünitesi kazanımlarını hedefleyen proje, model ve deney yapma etkinlikleri temelinde hazırlanan öğretim tasarımının uygulanmasının öğrencilerin akademik başarılarına, yansıtıcı düşünme becerilerine, fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına ve bilimsel süreç becerilerine olan etkisini; aynı konunun Fen Bilimleri öğretim programına dayalı öğretim ile karşılaştırarak incelemek ve öğrencilerin bilimsel becerilerini geliştirme çalışmaları konusunda görüşlerini almaktır. Hazırbulunuşluk testine göre belirlenen deney ve kontrol gruplarına çalışma öncesinde“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Başarı testi”,“Bilimsel Süreç Becerileri testi”,“Fen Öğretimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”,“Yansıtıcı Düşünme Ölçeği”ön test olarak uygulanmıştır. Konunun deney grubu öğrencilerine öğretiminde deney, proje ve model yapma gibi etkinlikleri içeren öğretim tasarımı uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin bilimsel becerilerinin süreçteki gelişimlerini incelemek üzere etkinliklere uygun olan“Öğrenci Değerlendirme”,“Öğrenci Gözlem”ve“Proje Değerlendirme”formlarından biri uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise mevcut Fen Bilimleri öğretim programına dayalı öğretim uygulanmış ve Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri ders kitabı materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma sonunda deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilere“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Başarı Testi”,“Bilimsel Süreç Becerileri Testi”,“Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği”,“Fen Öğretimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”son test uygulanmıştır. Ayrıca sadece deney grubunda bulunan öğrencilere süreçteki etkinlik sonrası yazılı olarak birbirlerini değerlendirmeleri istenmiştir. Araştırma sonucunda; deney grubunda bulunan öğrencilerin bilimsel becerilerini geliştirme süreçlerinde proje, model ve deney yapma gibi etkinliklerin büyük oranda etkilediği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda akademik başarıları, yansıtıcı düşünme becerileri, bilimsel süreç becerileri ve fen öğrenimine yönelik motivasyonları açısından deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the process of developing scientific skills by applying Project, Model and Experiment activities in seventh grade students in Science course. The study also aims to take views about the objectives of the topic ; ''Reproduction, Growth, Development in Living Beings'' taking part in 7th grade science education curriculum, on students academic success, reflective thinking skills, motivation towards learning science and scientific process skills and also investigating the effect of topic mentioned by experimental group and to see the difference between the control group and the experimental group. The experimenal group and the control group has been established by the Readiness Test. Before studying on experimental and control groups established 'Reproduction, Growth and Development Achievement test', 'Developing scientific process skills test', 'Motivation scale towards science education' and 'Reflective Thinking Scale' have been applied as pre-test. In the education of the subject on experimental group students, the teaching design including Experiment, Project and Modelling activities have been practised. During this period the students in experimental group have been applied, one of the forms which are 'students evaluation', 'student observation' and 'project evaluation to investigate their skills in the developmental process. On the other hand, control group students have been applied existing science education curriculum and the science education course book of Ministry of Education has been used as course material. In the end of the study, the students in the experimental and control groups have been applied 'Reproduction, growth and development in living beings test', 'scientific process skills test', 'the scale of reflective thinking skills test', 'the motivation scale towards science education as post test. Besides, the students only in experimental group have been asked to evaluate each other in written way after the activity in the process.The findings obtained at the end of the research are observed that the students have been improved in the aspect that the activities such as doing Project, Model and Experiment are effective in the process of developing scientific skills of the students in experimental group. Furthermore, it has been determined that there is a significant difference between students in the experimental group which is more successful than the students in control group in the terms of academic success, reflective thinking, scientific process skills and motivation towards learning science education.