Fen bilimleri dersindeki zaman yönetimi davranışları ile akademik başarı arasındaki ilişki
The relationship between time management behaviors in science courses and academic success
  1. Tez No: 837263
  2. Yazar: RABİA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma ortaokul 6. Sınıfta okuyan 34 öğrencinin fen bilimleri dersinde, sınıf içi zaman yönetimi davranışlarının akademik başarıya olan etkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin sınıf içi zaman yönetimi davranışları dört hafta süreyle gözlemlenmiştir. Yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Dört haftanın sonunda gözlemler analiz edilerek zaman yönetimi davranışlarının yapılıp yapılmadığı belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; uzman görüşü alınarak hazırlanan, 19 zaman yönetimi davranışı belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu beceri temelli sorulardan oluşan başarı testi kullanılmıştır. Bu test önceki yıl fen bilimleri dersini alan öğrencilere uygulanmıştır. Başarı testinin normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Akademik başarı testi gözlemlere başlamadan önce ön test, gözlemler yapıldıktan sonra son test olarak uygulanmıştır. Her bir zaman yönetimi davranışı için ayrı ayrı regresyon testi yapılmıştır. Zaman yönetimi davranışlarıyla akademik başarı arasındaki ilişki belirlenmiştir. Buna göre 19 zaman yönetimi davranışlarından 13 tanesinin başarıya anlamlı olarak etki ettiği, 6 tanesinin akademik başarıya etkisinin düşük olduğu ve istatistik olarak da anlamlı olmadığı bulunmuştur. Bu çalışmanın derslerin yeniden yapılandırılmasına, akademik başarının arttırılmasına, sınıf ve ders yönetimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of in-class time management behaviors on academic achievement of 34 students studying in the 6th grade of secondary school in science course. In this context, students' in-class time management behaviors were observed for four weeks. A structured observation form was used. At the end of four weeks, observations were analyzed to determine whether time management behaviors were performed. As a data collection tool in the study, 19 time management behaviors were determined by taking expert opinion. An achievement test consisting of skill-based questions prepared by the Ministry of National Education was used. This test was administered to students who had taken the science course in the previous year. The achievement test was found to be normally distributed. The academic achievement test was administered as a pre-test before the observations and as a post-test after the observations were made. Regression tests were conducted separately for each time management behavior. The relationship between time management behaviors and academic achievement was determined. Accordingly, it was found that 13 of the 19 time management behaviors had a significant effect on academic achievement, while 6 of them had a low effect on academic achievement and were not statistically significant. It is thought that this study will contribute to the restructuring of courses, increasing academic achievement, classroom and course management.