Performans değerlendirme kriterleri üzerine bir çalışma: Özel öğretim kurs öğretmenleri örneği
A study on performance evaluation criteria: The example of private education course teachers
- Tez No: 853678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada performans değerlendirme konusu eğitim-öğretim sektörü bağlamında ele alınmakta ve özellikle performans değerlendirme sürecinde kullanılan kriterler ve performans değerlendirme göstergeleri öğretmenlerin ilgili alandaki verimliliklerini yükseltme bakımından bir önem sıralamasına tabi tutulmaktadır. Ayrıca performans değerlendirme kriterleri ile öğretmenlerin sosyodemografik verileri arasındaki ilişkiler de analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni Bursa ilinde özel eğitim kurslarında çalışan 2500 öğretmenden oluşmaktadır. Bu evren içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak 415 adet katılımcıya 10 adet performans değerlendirme kriterini temsil eden 50 adet performans değerlendirme göstergesinden oluşan bir Performans Değerlendirme Kriterlerinin Performansa Olan Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada performans değerlendirme göstergeleri hem temsil ettikleri kriterler bağlamında hem de bunlardan bağımsız olarak iki farklı şekilde sıralanmıştır. Yapılan analiz sonucunda her iki sıralamada da ilk üç sırayı alan performans değerlendirme göstergelerinin eğitim-öğretim faaliyetleriyle doğrudan ilişkili olmayan göstergeler olması dikkat çekicidir. Ayrıca yapılan çeşitli korelasyon analizlerinde performans değerlendirme kriterlerinden etkilenme düzeyleri ile katılımcıların yaş ve mesleki kıdem gibi özellikleri arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Buna karşılık, yapılan bağımsız örneklem t-testi analizine göre performans değerlendirme kriterlerinin öğretmenlerin performanslarını etkileme düzeylerinin, öğretmenlerin cinsiyetlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of performance evaluation is discussed in the context of the education and training sector, and especially the criteria and performance evaluation indicators used in the performance evaluation process are ranked in order of importance in terms of increasing the productivity of teachers in the relevant field. In addition, the relationships between performance evaluation criteria and teachers' sociodemographic data were also analyzed. The population of the research consists of 2500 teachers working in special education courses in Bursa. A Teacher Performance Evaluation Scale consisting of 50 performance evaluation indicators representing 10 performance evaluation criteria was applied to 415 participants using the simple random sampling method from this population. In the study, performance evaluation indicators are listed in two different ways, both in the context of the criteria they represent and independently of them. As a result of the analysis, it is noteworthy that the performance evaluation indicators that take the first three places in both rankings are indicators that are not directly related to education and training activities. Additionally, in various correlation analyses, positive relationships were found between the level of influence from performance evaluation criteria and participants' characteristics such as age and professional seniority. On the other hand, according to the independent sample t-test analysis, it was determined that the level of impact of performance evaluation criteria on teachers' performances did not differ significantly according to the gender of the teachers.