Hava yollarında dış kaynak kullanımı
Airline outsourcing
  1. Tez No: 853677
  2. Yazar: MEHMET FATİH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dış kaynak kullanımı, ana işlerine geri dönmenin ve maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak dünya havayolları için popüler bir seçenek haline gelmiştir. İşletmelerin dış kaynak seçerken bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle hangi alanlarda dış kaynak kullanımına gidileceği belirlenmelidir. Daha sonra hizmetin alınacağı doğru işletme seçilmelidir. Teknik kapasitesi, referansları, maliyeti, güvenilirliği ve çalışma şartları dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Dış kaynak kullanımının maliyet-kar hesaplaması yapılmalı, kar noktasına geçiş sağlanıyorsa kullanıma gidilmelidir. Bu sayede dış kaynak kullanan işletmelerin operasyonel etkinlikleri artacaktır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan havayollarından oluşan bir örneklemdeki bir dizi kilit kaynağın ve işlevin gerçekte ne ölçüde dışarıdan temin edildiğini, işlem maliyeti ekonomisi çerçevesine dayalı teorik bir değerlendirmeyle dış kaynak olarak kullanılacak işletmelerin hangi kriterler üzerinden seçime tabi tutulacağı ve bu kriterlerin önem derecesinin belirlenerek havayolu firmalarının kaynak kullanacağı işletmenin seçimine katkı sağlamaktır. Sadece Türkiye'de bulunan havayolu işletmeleri dikkate alınmış olup, havayolu işletmelerinin dış kaynak kullanarak sağladığı hizmetler; yer hizmetleri, ikram hizmeti, sosyal sorumluluk projeleri, reklamlar, kargo tesisleri ve depolama, yakıt, banka ve teknik hizmetler olarak kısıtlandırılmış, birinci ve ikinci bölümde açıklanmıştır. Bu hizmetlerin sağlayıcılarının seçimine ilişkin değerlendirme indeks sistemi 4 ana kriter 10 alt kriter olarak belirlenmiş, anket uygulaması bu 10 kriter üzerinden yapılmıştır. Havayollarında dış kaynak kullanımı yapılırken tedarikçilerin kriterlerinin önem derecelerine göre ağırlıklandırılması 9 uzman ile yapılan anket görüşlerinde analiz edilmiştir. Tutarlılık analizi 0.10'un altında kalan 4 uzman anketi çalışmaya dahi edilememiş, tutarlılığı sağlayan 5 uzman anketi üzerinden analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing has become a popular option for airlines around the world as a way to get back to their core business and cut costs. Businesses need to pay attention to some factors when choosing outsourcing. First of all, it should be determined in which areas outsourcing will be used. Then the right business should be selected where the service will be received. The choice should be made considering its technical capacity, references, cost, reliability and working conditions. Cost-profit calculation of outsourcing should be made, and if a transition to the profit point is achieved, it should be used. In this way, the operational efficiency of enterprises using outsourcing will increase. The aim of this study is to determine the extent to which a number of key resources and functions in a sample of airlines in Turkey are actually outsourced, by a theoretical evaluation based on the transaction cost economy framework, on which criteria the companies to be used as outsource will be selected and by determining the significance of these criteria. To contribute to the selection of the company that the companies will use resources. Only the airline companies in Turkey have been taken into account, and the services provided by the airline companies by outsourcing; ground services, catering services, social responsibility projects, advertisements, cargo facilities and storage, fuel, banking and technical services. The evaluation index system for the selection of the providers of these services has been determined as 4 main criteria and 10 sub-criteria, and the survey application has been made on these 10 criteria. While outsourcing the airlines, the weighting of the criteria of the suppliers according to their importance was analyzed in the survey opinions made with 9 experts. Consistency analysis 4 expert questionnaires below 0.10 could not be included in the study, analyzes were made on 5 expert questionnaires that provided consistency.