Genç yetişkin bireylerde algılanan anne-baba tutumları ile kaygı seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between perceived parental attitudes and anxiety levels in young adults
  1. Tez No: 853699
  2. Yazar: AYŞENUR DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerin algıladığı anne-baba tutumları ile sürekli kaygı seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, anne-baba tutumlarını değerlendirmek için“Anne-Baba Tutumu Ölçeği”ve katılımcıların kaygı seviyelerini ölçmek için“Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma, Türkiye'deki 18-35 yaş arasındaki genç yetişkinler üzerinde yürütülmüş ve toplamda 386 katılımcıyı içermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, demokratik ebeveynlik tutumları ile sürekli kaygı arasında orta düzeyde negatif bir ilişki; otoriter ve koruyucu-istekçi ebeveynlik tutumları ile sürekli kaygı seviyeleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, psikiyatrik tanı almış veya psikolojik destek almış katılımcıların, psikiyatrik tanı veya psikolojik destek almamış katılımcılara kıyasla demokratik ebeveynlik tutum puanlarının daha düşük, otoriter ve koruyucu-istekçi ebeveynlik tutum puanlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Demokratik ebeveynlik tutum puanları, cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir ve erkeklerde daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Demokratik tutum puanları, baba eğitim seviyesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir. İlkokul mezunu olan babaların demokratik tutum puanlarının lise mezunu olan babaların demokratik tutum puanlarından daha düşük olduğu saptanmıştır. Sürekli kaygı envanteri puanları, cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir ve kadınların erkeklere oranla daha yüksek kaygı puanlarına sahip olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma genç yetişkinlerin algıladığı anne-baba tutumları ile sürekli kaygı seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu konuda daha geniş örneklemlerle yapılan ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes and trait anxiety levels of young adults. In the study, the“Parental Attitudes Scale”was used to assess parental attitudes and the“Trait Anxiety Inventory”was used to measure participants' anxiety levels. The study was conducted on young adults between the ages of 18-35 in Turkey and included a total of 386 participants. According to the results of the study, a moderate negative relationship was found between democratic parenting attitudes and trait anxiety, and a moderate positive relationship was found between authoritarian and protective-demanding parenting attitudes and trait anxiety levels. In addition, it was observed that participants with psychiatric diagnosis or psychological support had lower democratic parenting attitude scores and higher authoritarian and protective parenting attitude scores compared to participants without psychiatric diagnosis or psychological support. Democratic parenting attitude scores showed a statistically significant difference according to gender and were found to be higher in males. Democratic attitude scores showed a statistically significant difference according to father's education level. It was found that the democratic attitude scores of fathers who graduated from primary school were lower than the democratic attitude scores of fathers who graduated from high school. Trait anxiety inventory scores showed a statistically significant difference according to gender and it was found that women had higher anxiety scores than men. In conclusion, this study showed that there is a relationship between perceived parental attitudes and trait anxiety levels of young adults. There is a need for prospective studies with larger samples on this subject.