Sağlık çalışanlarında iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction and organizational commitment in healthcare workers
  1. Tez No: 853698
  2. Yazar: KÜBRA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sağlık sektöründe hizmet sunumunun etkili bir biçimde yapılabilmesi için bilimsel gelişmeler ve teknolojik yeniliklerin yanı sıra insan faktörü büyük önem arz etmektedir. İş görenlerin kuruma bağlılığı iş tatminlerinin yüksek olması ile alakalıdır. Bu sebeple İş Tatmini örgütlerde önemli rol oynamaktadır. İş görenin tatmini yüksek olduğunda, örgütsel bağlılığının da artacağı düşünülmektedir. Böylelikle örgüt, rekabet ortamında yükselen bir ivmeye sahip olacaktır. Rekabetin artmasıyla çalışanların iş ortamından, fiziksel koşullardan tutun da psikolojik olarak işe kendini hazır hissetmeleri İş Tatmini açısından büyük önem taşımaktadır. Kişilere her iki açıdan da pozitif destek sağlamak İş Tatminini olumlu yönde etkilemektedir. Kurumlarda iş görenlerin tatmini iş verimliliği ve nitelikli iş gücü açısından önemlidir. Kurumlar nitelikli iş gücünü kaybettiğinde maliyet açısından olumsuz sonuçlar alabilmektedirler. İş tatminini etkileyen faktörlerden biriside göreceli olmasıdır. İş tatmini kişinin beklentisinin hangi yönde olduğuyla yakından alakalıdır. Kişiler çalıştıkları kurumlardan beklentilerini karşılayan geri bildirimler almadıkları durumlarında iş tatminsizliği görülür ve bu da verimsizliğe neden olur. Bu çalışma ile sağlık çalışanlarının İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılıkları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu çalışmanın günümüz koşullarında sağlık çalışanlarının iş tatminleri ve örgütsel bağlılıklarının oluşturulmasına yönelik literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Bu sebeple öncelikle İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılık kavramları ele alınıp, bu tanımları etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışma İstanbul Arnavutköy Devlet Hastanesi'nde yapılmıştır. Toplamda 883 sağlık çalışanının görev yaptığı hastanede, evreni (N:883) oluşturan tüm bireylere ulaşılamayacağından örneklem alma yolu tercih edilmiştir. Evren sayısı üzerinden kolaydan örnekleme yöntemi ile hesaplama yapılmış ve çalışma 300 kişiye uygulanmıştır.“İş Tatmin Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılarak yapılan araştırmada İş Tatmin Ölçek puanı ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği Duygusal Bağlılık, Devam Bağlılığı, Normatif Bağlılık puanları arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to scientific developments and technological innovations, the human factor is of great importance in order to provide services effectively in the health sector. The loyalty of the employees to the institution is related to their high job satisfaction. For this reason, job satisfaction plays an important role in organizations. It is thought that when the satisfaction of the employee is high, his organizational commitment will also increase. Thus, the organization will have a rising momentum in the competitive environment. With the increase in competition, it is of great importance for job satisfaction that employees feel psychologically ready for work from the work environment, physical conditions. Providing positive support to people in both respects positively affects job satisfaction. The satisfaction of the employees in the institutions is important in terms of work efficiency and qualified workforce. When institutions lose their qualified workforce, they can get negative results in terms of cost. One of the factors affecting job satisfaction is that it is relative. Job satisfaction is closely related to the direction of the person's expectations. When people do not receive feedback that meets their expectations from the institutions they work for, job dissatisfaction is seen and this causes inefficiency. With this study, it is aimed to reveal the relationship between job satisfaction and organizational commitment of health workers. At the same time, it is expected that this study will contribute to the literature on the creation of job satisfaction and organizational commitment of healthcare professionals in today's conditions. For this reason, first of all, the concepts of job satisfaction and organizational commitment are discussed and the factors affecting these definitions are examined. The study was conducted in Istanbul Arnavutköy State Hospital. In the hospital, where a total of 883 healthcare workers work, sampling was preferred because all the individuals that make up the universe (N: 883) could not be reached. The calculation was made by easy sampling method over the number of universes and the study was applied to 300 people.In the study conducted using the“Job Satisfaction Scale”and the“Organizational Commitment Scale”, a high, positive statistically significant relationship was found between the Job Satisfaction Scale score and the Organizational Commitment Scale Emotional Commitment, Attendance Commitment, and Normative Commitment scores.