Genç yetişkinlerin algıladığı ebeveyn tutumları ve öznel iyi oluşları ile kariyer uyumluluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perceived parent attitudes and their subjective well-being and career compatibility of young adults
  1. Tez No: 829636
  2. Yazar: ÖZLEM MUHCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL EDA ÖZKAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışan genç yetişkin bireylerin algıladığı ebeveyn tutumları ve öznel iyi oluşları ile kariyer uyumlulukları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın örneklemini tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 459' u (%60.3) kadın ve 302' si (%39.7) erkek toplam 761 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerini toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Kariyer Uyumluluğu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın verileri normal dağılım göstermediği için verilerinin analizinde değişkenler arasındaki ilişki Spearman's Rho Korelasyon Analizi ve çalışmadaki değişkenlerin kişisel bilgi formunda yer alan bilgiler açısından incelenmesi ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre kariyer uyumluluğu ile öznel iyi arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır (Rho= .468**, p0,05) istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Araştırma bulguları ilgili alanyazın ışığında tartışılarak yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes and subjective well-being of working young adult individuals and their career adaptability. For this purpose, the sample of the study consists of 761 teachers, 459 (60.3%) female and 302 (39.7%) male, working in official educational institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Şanlıurfa in the 2022-2023 academic year, selected by random sampling method.“Personal Information Form”,“Abridged Perceived Parental Attitude Scale”,“Subjective Well-Being Scale”and“Career Compatibility Scale”were used to collect the data of the study. Since the data of the study did not show normal distribution, Spearman's Rho Correlation Analysis was used for the relationship between the variables in the analysis of the data, and Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used to analyze the variables in the study in terms of the information in the personal information form. According to the findings of the study, it was concluded that there is a moderate positive relationship between career adaptability and subjective well-being (Rho= .468**, p0.05). In addition, it was found that young adults' perceived parental attitudes, subjective well-being and career adjustment did not show a statistically significant difference according to the gender variable (p>0.05). The research findings were discussed in the light of the relevant literature, and suggestions for future studies were presented.