Bozucu dışlama açısından en uygun kutup yerlerinin belirlenmesi
Optimal pole placement for disturbance rejection
  1. Tez No: 234053
  2. Yazar: CEYDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYMAZ SALAMCI, PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında; yüksek mertebeden, doğrusal zamanla değişmeyen sistemler için optimizasyon problemi ele alınmaktadır. Bu problemde amaç; doğrusal karesel düzenleyici ile kontrol edilen sistemin birim basamak bozucu karşısında tasarım parametrelerine göre en uygun (optimal) kutup yerlerinin bulunmasıdır. Tasarım parametreleri çıkışın maksimum aşma değeri, tepe zamanı ve durağan durum değeri olarak alınmaktadır. Bu yaklaşım metodu çok değişkenli sistemler için de uygulanabilir olup bu çalışmada sadece tek girişli-tek çıkışlı sistemlere uygulanabilirliliği üzerinde durulmuştur. Bu amaçla tez çalışmasında iki örnek ele alınmıştır. Bu örnekler kontrol sistemlerindeki kullanım sıklığı nedeniyle, ters sarkaç mekanizması ve top-kiriş mekanizmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; an optimization problem is considered for higher order, linear time invariant systems. The aim is to find the optimal pole locations of the system in the complex plane such that by using linear quadratic regulator, some pre-defined design specifications are guaranteed for a unit step disturbance input. The design specifications are the maximum overshoot, peak time and steady state value of the output. Although the method proposed in this thesis can be applied to multi input multi output systems, only single input-single output cases are considered. For this purpose, in this study two examples are given. These are the inverted pendulum mechanism and ball and beam mechanism, which are commonly used in control system designs.