lateral epikondilitte egzersiz tedavisine eklenen pulse manyetik alan tedavisi ile ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi lateral epikondilitte egzersiz tedavisine eklenen pulse manyetik alan tedavisi ile ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 853701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız Lateral Epikondilit (LE) hastalarında egzersiz tedavisine eklenen ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) ve pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) ağrı, fonksiyonel iyileşme ve kavrama kuvveti açısından etkinliklerini değerlendirmek ve bu iki tedavi yönteminin birbirine üstünlük sağlayıp sağlamadığını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 3 ay süredir devam eden dirsek ağrısı şikayetleriyle başvuran ve fizik muayene sonucunda lateral epikondilit (LE) tanısı konulan, 18 yaşını doldurmuş ancak 65 yaşından küçük olan toplamda 75 hasta dahil edildi. Hastalar her biri 25 kişiden oluşan 3 farklı gruba ayrıldı. Birinci gruba el bileği ekstansör kaslarını hedef alan eksantrik kuvvetlendirme programı günde 15 tekrarlı 3 set olarak 4 hafta süresince toplamda 20 seans yaptırıldı. İkinci gruba ev egzersizi programına ESWT eklendi, haftada 1 seans 4 hafta süresince 4 seans ESWT 6 Hz frekansta, 1.6 Barr yoğunluğunda ve 1500 atım/seans dozunda verildi. Üçüncü gruba ev egzersizi programına PEMT eklendi, haftada 5 seans 4 hafta boyunca toplamda 20 seans, toplamda 6 mT/seans uygulandı. Hastaların sosyodemografik verileri ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Olgular tedavi başlangıcında, 4. hafta ve 8. haftada olmak üzere üç aşamada değerlendirildi. İstirahat, aktivite, gece VAS, basınç ağrı eşiği, el kavrama gücü, Kol- Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile fonksiyon ve özürlülük, Hasta Bazlı Ön Kol Değerlendirme Anketi (PRTEE) ile kolun ağrı ve fonksiyonları, USG ile ortak ekstansör tendon kalınlığı ile peritendinöz sıvı varlığı ve hastaların tedaviden memnuniyet düzeyi değerlendirildi. Bulgular: İstirahat, aktivite, gece VAS değerlerinde tedavi sonrası 4. hafta kontrollerinde her üç grupta da istatistiksel açıdan anlamlı azalma saptandı, bu azalma tedavi sonrası 8. Haftaya kadar devam etti, gruplar arası fark bulunamadı. Basınç ağrı eşiği değerlerinde tedavi sonrası 4. hafta kontrollerine her üç grupta da istatistiksel açıdan çok ileri düzeyde anlamlı artış saptandı, bu artış 8. Haftaya kadar devam etti, gruplar arası fark bulunamadı. Elin kavrama kuvveti değerlendirmelerinde üç grupta da tedavi sonrası 4. hafta anlamlı düzeyde iyileşmeler saptandı. Fleksiyon ve ekstansiyon pozisyonunda ölçülen ağrısız kavrama kuvvetindeki iyileşme EGZ ve ESWT+EGZ grubunda 8. haftaya kadar devam etti. Fleksiyon pozisyonunda ölçülen maksimum kavrama kuvvetindeki iyileşme EGZ grubunda 8. haftaya kadar devam etti, ekstansiyon pozisyonunda ölçülen maksimum kavrama kuvvetindeki iyileşme EGZ ve ESWT+EGZ grubunda 8. haftaya kadar devam etti, gruplar arası fark bulunamadı. Fleksiyon pozisyonunda ölçülen sağlam taraf etkilenen taraf maksimum kavrama kuvveti farkı ESWT+EGZ grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 4. Hafta ve 8. hafta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldı, gruplar arası fark bulunamadı. Ekstansiyon pozisyonunda ölçülen sağlam taraf etkilenen taraf maksimum kavrama kuvveti farkında tedavi öncesi ESWT+EGZ grubunda EGZ grubuna kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı yüksek bulundu. ESWT+EGZ grubunda ekstansiyon pozisyonunda ölçülen sağlam taraf etkilenen taraf maksimum kavrama kuvveti farkı tedavi sonrası 4. hafta anlamlı düzeyde azaldı, bu anlamlılık tedavi sonrası 8. haftaya kadar devam etti, EGZ grubunda ise farkın azalması 4. haftadan sonra anlamlı şekilde başladı. USG ile tendon kalınlığı değerlendirmelerinde tedavi sonrası 4. hafta ve tedavi sonrası 8. hafta istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlendi, PEMT+EGZ grubunda ESWT+EGZ grubuna kıyasla tendon kalınlığı azalması anlamlı bulundu. PEMT+EGZ grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 4. hafta ve tedavi sonrası 8. hafta istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde tendon kalınlığı azaldı. Peritendinöz sıvı değerlendirmelerinde ESWT+EGZ grubu ve PEMT+EGZ grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 4. hafta ve tedavi sonrası 8. hafta sıvı gerilemesi istatistiksel açıdan anlamlı saptanırken, EGZ grubunda sıvı gerilemesi 4. haftadan sonra istatistiksel açıdan anlamlı saptandı. DASH ve PRTEE ölçeği değerlendirmelerinde tedavi öncesine göre tedavi sonrası 4. hafta her üç grupta da istatistiksel açıdan çok ileri düzeyde iyileşmeler izlendi, bu anlamlılık 8. haftaya kadar devam etti, gruplar arası fark bulunamadı. Memnuniyet düzeyi değerlendirmelerinde gruplar arası fark saptanmadı ancak tedaviden memnuniyetini iyi ve mükemmel olarak değerlendiren kişi sayısı en çok ESWT+EGZ grubunda idi. Sonuç: Çalışmamızda lateral epikondilit tedavisinde her üç grupta VAS değerlerinde düşme, basınç ağrı eşiğinde yükselme, kavrama kuvvetinde artma, ağrı ve fonksiyonellik anketlerinde düzelme, peritendinöz sıvıda gerileme istatistiksel açıdan anlamlı saptanıp gruplar arası fark bulunamamıştır. Tendon kalınlığı azalması PEMT+EGZ grubunda diğer gruplara kıyasla daha anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to assess the efficacy of combining exercise therapy with extracorporeal shock wave therapy (ESWT) and pulse electromagnetic field therapy (PEMT) for patients with lateral epicondylitis (LE), focusing on pain relief, functional improvement, and grip strength, and to determine if either treatment method demonstrates superiority over the other. Patient and Methods: Seventy-five patients aged 18 years or older but younger than 65, who have been experiencing elbow pain for at least 3 months and diagnosed with LE based on physical examination findings, were included in the study. The patients were divided into three different groups, each consisting of 25 people. In the initial group, participants underwent an eccentric strengthening regimen aimed at the wrist extensor muscles, totaling 20 sessions over a 4-week period, performing 3 sets of 15 repetitions daily. In the second group, ESWT was added to the home exercise program, with one session per week for 4 weeks, totaling 4 sessions of ESWT administered at a frequency of 6 Hz, intensity of 1.6 Bar, and 1500 impulses per session. In the third group, PEMT was added to the home exercise program, with a total of 20 sessions over 4 weeks, consisting of 5 sessions per week, applying 6 mT per session. The socio-demographic data and physical examination findings of the patients were documented. The cases were evaluated in three stages: at the beginning of treatment, at the 4th week, and at the 8th week. Activity, rest, night VAS, pain pressure threshold, grip strength, function, and disability with the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire, arm pain and functions with the Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) questionnaire, common extensor tendon thickness and the presence of peritendinous fluid using ultrasound (USG), and satisfaction level with treatment was evaluated. Results: At the 4th-week follow-up after treatment, statistically significant decreases were observed in the rest, activity, and nighttime VAS values in all three groups. This decrease continued until the 8th week after treatment, and no difference was found between the groups. After treatment, statistically significant increases were observed in the pressure pain threshold values during the 4-week follow-up in all three groups. This increase persisted until the 8th week, with no significant differences found among the groups. In evaluations of hand grip strength, significant improvements were observed in all three groups at the 4th week following treatment. The improvement in painless grip strength measured in flexion and extension positions continued until the 8th week in the exercise and ESWT+exercise groups. The improvement in maximum grip strength measured in flexion position continued until the 8th week in the exercise group, while the improvement in maximum grip strength measured in extension position persisted until the 8th week in both the exercise and ESWT+exercise groups, with no significant differences found between the groups. The difference between the maximum grip strength of the unaffected side and the affected side measured in flexion position significantly decreased at the 4th and 8th weeks after treatment compared to before treatment in the ESWT+exercise group, with no significant differences found between the groups. In the ESWT+exercise group, the disparity in maximum grip strength between the unaffected and affected sides, measured in flexion position, notably diminished by the 4th and 8th weeks post-treatment compared to pre-treatment, without discernible differences between the groups. Before treatment, the difference in maximum grip strength between the unaffected and affected sides, measured in the extension position, was found to be statistically significantly higher in the ESWT+exercise group compared to the exercise group. In the ESWT+exercise group, the difference in maximum grip strength between the unaffected and affected sides, measured in the extension position, significantly decreased at the 4th week after treatment. This significance persisted until the 8th week after treatment. In the exercise group, however, the decrease in difference became significant after the 4th week. In ultrasound evaluations of tendon thickness, statistically significant differences were observed at the 4th and 8th weeks after treatment. In the PEMT+exercise group, a significant decrease in tendon thickness compared to the ESWT+exercise group was noted. In the PEMT+exercise group, there was a statistically significant reduction in tendon thickness at both the 4th and 8th weeks after treatment compared to before treatment. In the PEMT+exercise group, a statistically significant decrease in tendon thickness was observed at both the 4th and 8th weeks following treatment compared to baseline measurements. In the evaluations of peritendinous fluid, fluid reduction was statistically significant at the 4th and 8th weeks post-treatment compared to pre-treatment in both the ESWT+exercise and PEMT+exercise groups. However, in the exercise group, fluid reduction was statistically significant after the 4th week. In the assessments using the DASH and PRTEE scales, statistically significant improvements were observed at the 4th week post-treatment in all three groups compared to pre-treatment levels. This significance persisted until the 8th week, with no differences found among the groups. In satisfaction level assessments, no differences were observed among the groups; however, the number of individuals rating their satisfaction with the treatment as good and excellent was highest in the ESWT+exercise group. Results: In our study, a decrease in VAS values, an increase in pressure pain threshold, an increase in grip strength, improvement in pain and functionality surveys, and a statistically significant decrease in peritendinous fluid were detected, and no difference was found between the groups in the treatment of lateral epicondylitis. However, a decrease in tendon thickness was found to be more significant in the PEMT+exercise group compared to the other groups.