Lateral epikondilit tedavisinde el bilek ekstensör kaslara uygulanan kuru ı̇ğne tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of dry needle therapy applied to the wrist extensor muscles in the treatment of lateral epicondylitis
- Tez No: 778331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Lateral epikondilit patofizyolojisinin karmaşıklığı, tedavi konusunda fikir birliğinin olmamasından da anlaşılmaktadır ve terapötik bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, lateral epikondilitli hastalarda invaziv olmayan ortez kullanımı istirahat ve egzersiz tedavisine ek olarak uygulanan kuru iğneleme ve steroid enjeksiyonu tedavilerinin etkinliklerini belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif randomize bir çalışmadır. Tenisçi dirseği olan 75 hasta, uygunluk kriterlerine tabi olarak, 3 tedavi kolundan birine randomize edilmiştir. İki hafta istirahat protokolü, standardize egzersiz programı ve atel kullanımından oluşan grup 1'de 22 hasta, iki hafta istirahat protokolü, standardize egzersiz programı, atel kullanımı ve steroid enjeksiyonu yapılan grup 2'de 23 hasta, iki hafta istirahat protokolü, standardize egzersiz programı, atel kullanımı ve kuru iğneleme yapılan grup 3'te 21 hasta analiz edilmiştir. Visual analog skala (VAS), hasta derecelendirmeli tenisçi dirseği değerlendirme anketi (PRTEE), el kavrama ölçüm testi ve Nirschl lateral epikondilit evrelendirmesi sonuç ölçümleri başlangıçta, 14. günde, 45. günde değerlendirilmiş ve tedaviye yanıt analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda her üç grupta da takiplerde fonksiyonel seviyenin geliştiği, ağrının azaldığı ve kavrama kuvvetinin arttığı belirlendi. VAS, PRTEE, el kavrama ölçüm testi ve Nirschl lateral epikondilit evrelendirme skorları her üç grup için de anlamlı bulundu. Steroid enjeksiyonu 45 günlük kısa vadede ağrı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösteren tedavi olmuştur. Gruplar arasındaki değerlendirmelere bakıldığında VAS gece skoru; 45. Gün değerlendirmesinde steroid enjeksiyonu uygulanan grupta (grup 2) diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Etkilenen ekstremite el kavrama kuvveti ölçümü testi sonuçları tedavi öncesi ve 14. gün zaman aralığındaki gruplar arasındaki değerlendirmede kuru iğneleme grubunda anlamlı bulunmadı, diğer gruplar etkilenen ekstremite el kavrama ölçüm testi sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup içi ve gruplar arası PRTEE-ağrı, PRTEE-fonksiyon PRTEE-Total değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu. 45. gün PRTEE-ağrı skoru incelemesinde steroid enjeksiyonu (grup 2) diğer grupların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Sonuç: Bu araştırma invaziv olmayan tedavi seçeneklerinin steroid enjeksiyonu ve kuru iğneleme kadar başarılı olduğunu desteklemektedir. Çalışmanın sonuçları; ortez kullanımı, egzersiz ve istirahate ek olarak steroid enjeksiyonunun kavrama gücünü artırmada, ağrı skorunda ve fonksiyonel seviyenin gelişmesinde klinik olarak katkı sağladığını göstermektedir. Ağrı şikâyeti açısından steroid enjeksiyonu sınırlayıcı ağrıda tercih edilebilir etkili bir yöntemdir. Kuru iğnelemenin lateral epikondilit tedavisinde konservatif yöntemlere ve steroid enjeksiyonuna üstünlüğü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The complexity of the pathophysiology of lateral epicondylitis is evident from the lack of consensus on treatment and remains a therapeutic challenge. This study was planned to determine the efficacy of dry needling and steroid injection treatments applied in addition to non-invasive orthotic use, rest, and exercise therapy on pain, grip strength, functionality, and quality of life in patients with lateral epicondylitis and to determine the superiority of these treatments over each other. Materials and Methods: This was a prospective randomized study. Subject to eligibility criteria, 75 patients with tennis elbow were randomized to one of three treatment arms. Group 1, which consisted of a two-week rest protocol, a standardized exercise program, and splinting, included 22 patients; group 2, which consisted of a two-week rest protocol, a standardized exercise program, splinting, and steroid injection, included 23 patients; and group 3, which consisted of a two-week rest protocol, a standardized exercise program, splinting, and dry needling, included 21 patients. The visual analog scale (VAS), patient-rated tennis elbow evaluation questionnaire (PRTEE), hand grip measurement test, and Nirschl lateral epicondylitis staging outcome measures were evaluated at baseline, day 14, day 45, and response to treatment was analyzed. Results: In our study, it was determined that functional level improved, pain decreased, and grip strength increased in all three groups. VAS, PRTEE, hand grip measurement test, and Nirschl lateral epicondylitis staging scores were significant for all three groups. In the short term of 45 days, steroid injection was the treatment that showed statistically significant differences in pain. When the VAS night score was compared between the groups, steroid injection (group 2) was statistically significantly different from the other groups at 45 days. The results of the hand grip strength measurement test of the affected extremity were not statistically significant in the dry needling group, while the results of the hand grip strength measurement test of the affected extremity in the other groups were statistically significant in the evaluation between the groups before treatment and at the 14-day time interval. PRTEE-pain, PRTEE-function PRTEE-total values within and between groups were statistically significant. On the 45th day of PRTEE-pain score analysis, steroid injection (group 2) was statistically different from the values of the other groups. Conclusion: This study supports the idea that non-invasive treatment options are as successful as steroid injections and dry needling. The results of the study show that steroid injection, in addition to orthotic use, exercise, and rest, clinically contributes to improving grip strength, pain score, and functional level. In terms of pain complaints, steroid injections are an effective method that can be preferred for limiting pain. Dry needling has not been found to be superior to conservative methods and steroid injections in the treatment of lateral epicondylitis.