Three Chapters on Foreign Direct Investment in OECD countries
OECD ülkelerinde doğrudan yabancı yatırım üzerine üç bölüm
  1. Tez No: 853710
  2. Yazar: EMRE GÖKÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAN FİDRMUC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, Doğrudan Yabancı Yatırımın ev sahibi ülkenin ekonomisi üzerindeki etkisi ve kurumsal kalite ile OECD ekonomilerine Doğrudan Yabancı Yatırım girişleri arasındaki ilişki ile ilgili üç makaleden oluşmaktadır. 2. Bölümde, 1990-2017 yılları arasındaki dönemde OECD ülkelerinin bir panelinde Doğrudan Yabancı Yatırım girişlerinin ekonomik büyüme ve yurt içi yatırım üzerindeki etkisi sabit-etkiler ve sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi kullanılarak değerlendirilmektedir. Bulgular, Doğrudan Yabancı Yatırım girişlerinin ev sahibi ekonominin ekonomik büyümesi ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Doğrudan Yabancı Yatırımın kökeni göz önüne alındığında, gelişmiş ülkelerden gelen Doğrudan Yabancı Yatırımın alıcı ekonomideki büyüme oranına katkıda bulunduğu, gelişmekte olan ülkelerden gelen Doğrudan Yabancı Yatırımın ise önemli bir etki göstermediği görülmektedir. Daha da önemlisi, Doğrudan Yabancı Yatırım yurt içi yatırımın içlenmesi veya dışlanması ile ilgili olmadığı görünmektedir. Sadece gelişmiş ülkelerden gelen Doğrudan Yabancı Yatırım, yurt içi yatırımın içlenmesiyle ilişkilidir. 3. Bölümde, 1996-2017 yılları arasındaki dönemde üç sektördeki - temel, üretim ve hizmet - içe doğru Doğrudan Yabancı Yatırım akışlarının OECD ülkelerinin bir panelinin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Üretim ve hizmet sektörlerindeki Doğrudan Yabancı Yatırım girişlerinin ekonomik büyüme ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ve üretim sektöründeki büyümeyi teşvik edici etkinin büyüklüğünün genellikle hizmet sektöründen daha yüksek olduğunu görüyoruz. Buna karşılık, temel sektörde Doğrudan Yabancı Yatırımın büyümeyi teşvik edici bir etkisi olduğuna dair bir kanıt bulamadık. Ayrıca, bu üç sektöre Doğrudan Yabancı Yatırım girişlerinin ev sahibi ülkenin yurtiçi yatırımları üzerindeki etkisini de inceliyoruz ve üretim ve hizmet sektörlerinde Doğrudan Yabancı Yatırım akışlarının içlemeye neden olduğuna dair kanıtlar bulurken, temel sektörde dışlama etkisi bulunmuştur. 4. Bölümün temel amacı, kurumsal kalitenin Doğrudan Yabancı Yatırım girişleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Sonuçlar, kurumsal kalitenin, kurum kalitesi düşük olan ülkelere uzun vadede Doğrudan Yabancı Yatırımı (DYY) çeken önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun aksine, bu ilişki kısa vadede anlamlı değildir. Kurumsal kalite, uzun veya kısa vadede sağlam kurumlara sahip olan ülkelere Doğrudan Yabancı Yatırım çekilmesinde önemli bir rol oynamamaktadır. Kurumsal kalitenin bileşenleri göz önüne alındığında, mülkiyet hakları Doğrudan Yabancı Yatırım akışları üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Son olarak, kurumsal kalite ile Doğrudan Yabancı Yatırım girişleri arasındaki doğrusal olmayan bir ilişki göz önüne alındığında, tüm örneklem için Doğrudan Yabancı Yatırım akışlarında kurumsal kalitenin azalan getirilerini buluyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of three essays dealing with the effect of FDI on the economies of the host country and the relationship between institutional quality and FDI inflows to OECD economies. Chapter 2 assesses the impact of FDI inflows on economic growth and domestic investment in a panel of OECD countries during the period of 1990-2017 by utilizing the method of fixed-effects and system GMM. The findings show that FDI inflows are positively and significantly associated with the economic growth of the host economy. When considering the origin of FDI, we find that FDI from developed countries contributes to the growth rate in the receiving economy, while FDI from developing countries shows no significant effect. Importantly, FDI does not appear to crowd in or out domestic investment. Only FDI from developed countries is associated with crowding in of domestic investment. Chapter 3 examines the impact of inward FDI flows in three sectors -- primary, manufacturing and services -- on economic growth in a panel of OECD countries during the 1996-2017 period. We find that FDI inflows into the manufacturing and service sectors are positively and significantly associated with economic growth, with the size of the growth-promoting effect in the manufacturing sector being generally higher than that in the service sector. In contrast, we find no evidence of a growth-promoting effect of FDI in the primary sector. We also examine the effect of FDI inflows into these three sectors on the host country's domestic investment and find evidence of a crowding-in effect of FDI flows in the manufacturing and service sectors whereas crowding-out effect has been found in the primary sector. The main purpose of Chapter 4 is to investigate the effect of institutional quality on FDI inflows. The results reveal that institutional quality is an important factor attracting foreign direct investment (FDI) over the long term to countries with low quality of institutions. In the short term, in contrast, the relationship is not significant. Institutional quality does not play any significant role in attracting FDI to the countries with sound institutions in either long or short terms. When considering components of institutional quality, property rights have the greatest impact on FDI flows. Finally, when considering a non-linear relationship between institutional quality and FDI inflows, we find diminishing returns of institutional quality on FDI flows for the whole sample.