Başörtüsünden vazgeçme deneyimi
Unveiling experiences
  1. Tez No: 853747
  2. Yazar: RUKİYE KARDAŞ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Başörtüsü konusu dindarlığın en görünür biçimi olması açısından Türkiye devletinin kuruluşundan itibaren gündemdeki yerini korumuştur. Başörtüsü Türkiye'de hem dindarların hem de sekülerlerin çatışma ve otorite malzemesi olma konumunu günümüzde de koruması açısından önemli bir yerdedir. Başörtüsü kadın deneyimlerinin önemsenmesi açısından kıymetlidir. Bu açıdan başörtüsü Sosyal bilimlerde pek çok açıdan tartışılan bir mesele haline gelmiştir. Bu çalışma başörtüsünden vazgeçen kadınların kendi açıklama ve deneyimlerinden yola çıkarak başörtüsünden vazgeçme sürecini anlama ve derinlemesine değerlendirme çabası içerisindedir. Çalışmada Türkiye özelinde din, kadın, örtünme, örtünme pratiğini etkileyen modernleşme, sekülerleşme, kentleşme, başörtüsü yasakları etkenler, başörtüsünün imaj ve modayla ilişkisi gibi konular yer almaktadır. Ayrıca çalışmada başörtüsü kullanmayı bırakan kadınlarla derinlemesine görüşmeler yapılarak onların kendi ifadelerinden süreç içerisindeki deneyimleri karşılaştıkları ya da maruz kaldıkları durumlar, dini inanç ve deneyimleri ve bu konudaki değişimleri ele alınmaktadır. Katılımcıların başörtüsünden vazgeçme deneyimi, her birinin kişiliği, aile öyküsü, inançları ve yaşantıları farklı açılardan dikkat çekmektedir. Bu açıdan mesele tek bir sebep ve değerlendirmeyle açıklanabilecek bir konu değildir. Bu çalışmada da tek yönlü açıklama ve değerlendirmelerden kaçınılmıştır.
Özet (Çeviri)
The headscarf issue has maintained its place on the agenda since the establishment of the Turkish state, as it is the most visible form of religiosity. The headscarf has an important place in Turkey as it maintains its position as a source of conflict and authority for both religious and secular people today. The headscarf is valuable in terms of giving importance to women's experiences. In this respect, the headscarf has become an issue discussed in many aspects in social sciences. This study attempts to understand and in-depth evaluate the process of giving up the headscarf, based on the explanations and experiences of women who give up the headscarf. The study includes topics such as religion, women, veiling, modernization, secularization, urbanization, factors affecting the veiling practice, headscarf bans, and the relationship of the headscarf with image and fashion in Turkey specifically. In addition, in-depth interviews are conducted with women who gave up thheadscarf in the study, and their experiences during the process, the situations they encountered or were exposed to, their religious beliefs and experiences, and their changes in this regard are discussed from their own statements. The participants' experience of giving up the headscarf, each person's personality, family history, beliefs and lives attract attention from different perspectives. In this respect, the issue is not an issue that can be explained with a single reason and evaluation. In this study, one-sided explanations and evaluations were avoided