Cerrahi yara değerlendirme aracı Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
Surgical wound assessment tool Turkish validity and reliability study
  1. Tez No: 853755
  2. Yazar: EMRE İŞÇANAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TOPAL HANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Do, Edwards ve Finlayson (2023) tarafından geliştirilen“Cerrahi Yara Değerlendirme Aracı (SWAT)”isimli ölçeğin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Çalışma metodolojik tipte olup, prospektif bir gözlemsel araştırmadır. Araştırmaya genel cerrahi kliniğinde tedavi gören, 250 hasta alındı. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulandı. Dil geçerliği bulgularında“çeviri-geri çeviri tekniği”kullanıldı. SWAT 'ın Türkçe formunun dil geçerlik açısından uygun ve yeterli bir ölçüm aracı olduğu saptandı. Toplam 25 maddeden oluşan ölçek, hasta sağlığı ve ameliyat sırası ile ilişkili faktörler (Faktör 1:14 madde) cerrahi yara özellikleri (Faktör 2:11 madde) olmak üzere iki faktörden oluşmaktadır. Ölçek maddelerinin KGİ değeri 1.00'dır. Ölçeğin, KMO değeri 0.757, Bartlett's testi X²=1687.402 p=0.000'dır. Açımlayıcı Faktör Analizi sonucunda Faktör 1'de yer alan“madde 2: Beden kitle indeksi, madde 5: Steroid kullanımı; madde 6: Kemoterapi; madde 7: İmmün yetersizlik”maddelerin faktör yükleri 0.20'nin altında çıktığı için ölçekten çıkarıldı. Faktör 2' de ise faktör yükü düşük olan“madde 15: yara yeri”maddesi ölçekten çıkarıldı. Ölçekten toplam 5 madde çıkarılarak 20 maddelik bir ölçek elde edildi. Doğrulayıcı faktör analizine Faktör 1 için χ2/SD oranının 1.641, CFI 0.90, TLI 0.84, IFI 0.91; RMSEA 0.051 ve RMR 0.02; Faktör 2 için χ2/df oranının 2.346, CFI 0.97, TLI 0.94, IFI 0.97; RMSEA 0.074 ve RMR 0.02 bulunmasıyla, uyum indekslerinin“mükemmel”ve“iyi değere”sahip oldukları belirlendi. Ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayıları Faktör 1 için 0.72, Faktör 2 için 0.87 olarak bulundu. Cerrahi Yara Değerlendirme Aracı'nın Türkçe formunun Türk diline ve kültürüne uygun, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct the Turkish validity and reliability study of the scale named“Surgical Wound Assessment Tool (SWAT)”developed by Do, Edwards, and Finlayson (2023). The study is of methodological type and is a prospective observational study. 250 patients treated in the general surgery clinic were included in the study. Validity and reliability analyzes were applied to evaluate the data.“Translation-back-translation technique”was used in language validity findings. It has been determined that the Turkish form of SWAT is an appropriate and sufficient measurement tool in terms of language validity. The scale, which consists of a total of 25 items, consists of two factors: factors related to the patient and the order of surgery (Factor 1: 14 items) and surgical wound characteristics (Factor 2: 11 items). The CVI value of the scale items is 1.00. The KMO value of the scale is 0.757, Bartlett's test is X2=1687.402 p=0.000. As a result of the Exploratory Factor Analysis (EFA), three items in Factor 1 including item 2 (BMI), item 5 (Steroid use), item 6 (Chemotherapy) and item 7 (Immunodeficiency) were excluded from the scale since their factor loadings were below 0.20. In Factor 2, the item 15 (wound site) with a low factor load was excluded from the scale. A total of 5 items were excluded from the scale and a final version with 20-item scale was obtained. In Confirmatory Factor Analysis (CFA), it was found that χ2/SD ratio for Factor 1 was 1.641, CFI 0.90, TLI 0.84, IFI 0.91, RMSEA 0.051, respectively and RMR 0.02; χ2/df ratio for Factor 2 was 2.346, CFI 0.97, TLI 0.94, IFI 0.97, RMSEA 0.074 and RMR 0.02,respectively and the fit indices were found to have“excellent”and“ acceptable value”. Cronbach's alpha reliability coefficients of the scale were calculated as 0.72 for Factor 1 and 0.87 for Factor 2. Consequently, the SWAT is a valid and reliable measurement tool in terms of Turkish language and culture.