Annelerin emzirme öz yeterlilikleri ve benlik saygıları arasındaki ilişki
The relationship between breastfeeding self-efficacy and self-esteems of mothers
- Tez No: 853762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ALTUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anne sütü, yenidoğanın sağlıklı büyüme ve gelişimi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren doğal bir kaynaktır. Emzirme, anne ve bebek sağlığına önemli faydalar sağlar ve anne sütü bebeklerin büyüme, gelişme ve psikososyal gelişimi üzerinde en etkili besin kaynağıdır. Ancak, emzirme oranları istenilen düzeyde değildir. Emzirmenin devamını etkileyen faktörler arasında, annelerin emzirme tutumları ve emzirme öz yeterliliği önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda annelerin emzirme öz yeterliliği, benlik saygıları ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışma, emzirme öz yeterliliği ile benlik saygısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmaya Sivas Numune Hastanesinin çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine 26.05.2023-26.10.2023 tarihleri arasında başvuran 0-6 aylık çocuğu olan 410 anne katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Form, Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, ANOVA Varyans analizinde anlamlı fark olduğu belirlenen gruplar arasındaki farkın tespit edilmesi için Tukey Post Hoc testi ve Tamhane's T2 testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast milk is a natural source containing all the nutrients necessary for the healthy growth and development of newborns. Breastfeeding provides significant benefits to both maternal and infant health, and breast milk is the most effective source of nutrition for infants' growth, development, and psychosocial development. However, breastfeeding rates are not at desired levels. Factors affecting the continuation of breastfeeding include mothers' breastfeeding attitudes and breastfeeding self-efficacy, which are also directly related to self-esteem. This study aimed to determine the relationship between breastfeeding self-efficacy and self-esteem. A descriptive research was conducted with 410 mothers who applied to the pediatric health clinic of Sivas Numune Hospital with infants aged 0-6 months between 26.05.2023-26.10.2023. The data collection tools used were the Socio-demographic Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and Self-Esteem Scale. Ethical approval and institutional permissions were obtained for the study. Descriptive statistical tests, number and percentage distributions, ANOVA variance analysis with Tukey Post Hoc test and Tamhane's T2 test for determining the differences between groups with significant differences, Pearson correlation analysis, and Linear Regression analysis were used to evaluate the research data. A p-value of