Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin emzirme öz yeterlilikleri ve anne-bebek bağlanma düzeylerinin incelenmesi
Mothers whose babies are hospitalized in the neonatal intensive care unit examination of breastfeeding self efficacy and mother-infant attachment levels
- Tez No: 872122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin emzirme öz yeterlilikleri ve anne-bebek bağlanma düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve tanımlayıcı türde yapılan araştırmanın evrenini Erzincan ilinde hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakımında bebeği yatan anneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Eylül 2022 ve Temmuz 2023 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakımda olan, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 152 anne oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Emzirme Öz Yeterlik Ölçeği Kısa Formu”ve“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım gösteren değişkenler için t-testi ve ANOVA analizi, normal dağılım koşullarının sağlanmadığı değişkenler için ise Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testi, değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin %55.3'ünün 29 yaş ve altında, %44.8'inin eğitim düzeyinin ilköğretim düzeyinde olduğu ve %90.8'inin çalışmadığı belirlenmiştir. Annelerin“Emzirme Öz Yeterlik Ölçeği”puan ortalamalarının 61.7±7.5 ve“Anne Bebek Bağlanma Ölçeği”puan ortalamalarının 3.3±2.1 olduğu saptanmıştır. Emzirme öz yeterliği ile anne bebek bağlanma ölçeği puanları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür (p< 0.05). Sonuç: Araştırma sonucunda annelerin emzirme öz yeterlik düzeyi arttıkça anne bebek bağlanma düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin emzirme öz yeterlilik ve anne bebek bağlanma düzeylerinin birbirlerine olan etkisi incelenerek annelerin danışmanlık, eğitim ve destek gereksinimleri belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine breastfeeding self efficacy and mother-infant attachment levels of mothers whose babies were hospitalized in the neonatal intensive care unit. Material and Method: The population of the cross-sectional and descriptive study consisted of mothers whose babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of the Training and Research Hospital serving in Erzincan province. The sample of the study consisted of 152 mothers who were in the neonatal intensive care unit between September 2022 and July 2023 and met the inclusion criteria.“Personal Information Form”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form”and“Mother-Infant Attachment Scale”were used to collect the data. Descriptive statistics, t-test and ANOVA analysis were used for variables with normal distribution, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used for variables where normal distribution conditions were not met, and Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between variables. Results: It was determined that 55.3% of the mothers who participated in the study were 29 years of age or younger, 44.8% had primary education and 90.8% were not working. The mean scores of the mothers were 61.7±7.5 on the“Breastfeeding Self Efficacy Scale”and 3.3±2.1 on the“Mother-Infant Attachment Scale”. There was a negative and statistically significant relationship between breastfeeding self efficacy and mother-infant attachment scale scores (p< 0.05). Conclusion: As a result of the study, it was concluded that as the mothers' breastfeeding self-efficacy level increased, their mother-infant attachment levels also increased. The effects of breastfeeding self-efficacy and mother-infant attachment levels of mothers whose babies are hospitalized in the neonatal intensive care unit on each other can be examined and the counseling, education and support needs of mothers can be determined.