Uyarlama kayıtları
Adjustment clauses
- Tez No: 853761
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Sözleşme, belirli bir amaca ulaşmak için yapılır. Taraflar, sözleşmenin içeriğini sözleşmeyle elde etmek istedikleri menfaatleri dikkate alarak belirlemektedir. Fakat, tarafların sözleşmeyle elde etmeyi amaçladığı menfaatlerin gerçekleşmesi gelecekteki gelişmelere bağlı olarak güçleşebilir. Taraflar, ihtiyatlı davranarak henüz sözleşmenin kurulması sırasında veya sözleşmenin kurulmasından sonra fakat durum değişikliğinin gerçekleşmesinden önceki zaman aralığında sözleşmenin yapıldığı andaki koşulların değişmesi sebebiyle ortaya çıkacak sözleşme riskinin dağılımını aralarında anlaşarak belirleme özgürlüğüne sahiptir. Tarafların bu amaçla kararlaştırdıkları sözleşme hükümleri“uyarlama kayıtları”dır. Sözleşme özgürlüğüne göre, taraflar uyarlama kayıtlarını sözleşmeyle elde etmeyi amaçladıkları menfaatlerin niteliğine göre farklı şekillerde kaleme alabilir. Bu sebeple, her türlü uyarlama kaydını içeren bir hukuki tasnif yapılması mümkün değildir. Bununla birlikte, uyarlama kayıtlarından doğan hukuki sorunları çözebilmek için bu kayıtların sistematik bir şekilde incelenmesi zorunludur.
Özet (Çeviri)
The parties conclude a contract for a specific purpose. They determine the contract terms according to this purpose. However, depending on future developments, one of the parties' performance may become more onerous. In this case, the parties may need to adapt the contract. Freedom of contract allows the careful parties to allocate the risk that may arise due to the change of circumstances even before they occur. The contractual terms used for this purpose are (contractual) adjustment or adaptation clauses. This thesis conducts a comprehensive study on adjustment clauses using the comparative law method and the economic analysis of law. In this study, the adaptation method the parties agreed on determines the validity of the adaptation clauses. The results demonstrate that current statutory provisions on individually negotiated contracts in Turkish law ensure contractual justice in adaptation clauses. However, the same conclusion does not apply to the statutory provision on unilateral adaptation clauses in standard form contracts. Therefore, this provision needs to be amended.