Spor lisesi ve fen lisesi öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumları ile sosyal zeka düzeylerinin incelenmesi:Elazığ ili örneği
Investigation of sports high school and science high school students' attitudes towards physical education and sports course and social intelligence levels; the case of Elaziğ province
  1. Tez No: 853766
  2. Yazar: MUHAMMED BAKIR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen lisesi ve spor lisesi öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerine ilişkin tutumlarını ve sosyal zeka düzeylerini karşılaştırmaktadır. Çalışma nitel bir çalışmadır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Elazığ'daki Fen ve Spor liselerinde yapılmıştır. Araştırmada Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği ve Tromso Sosyal Zeka Ölçeği aracılığıyla kişisel bilgi formu oluşturmuştur. Çalışmanın hipotezleri test edilirken SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U, iki ya da daha fazla karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis H ve normal dağılım testi (Kolmogorov-Smirnov) gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Ayrıca, aritmetik ortalama, standart sapma, N%, ve normal dağılım testi gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. LSD testi, hangi gruplar arasında önemli farklılık olduğunu belirlemek için ikili karşılaştırmalarda kullanılmıştır. Testlerin anlamlılık derecesi 0,05'tir. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin %53,7'inin (337 kişi) kadın, %46,32'ünün (290 kişi) erkek olduğu, %14,4'ünün 9.sınıf, %36'sının 10.sınıf, %23,9'unun 11.sınıf, %25,7'sinin 12.sınıf olduğu görülmektedir. Öğrencilerin %83,4'ü Fen Lisesi, %16,6 sı Spor Lisesinde eğitim görmektedir. Öğrencilerin demografik verilerine göre; cinsiyet değişkenine göre Mann Withney U testi sonucunda, cinsiyet değişkeni ile beden eğitimi dersi tutumu (0,156, p0.05)arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğrencilerin babalarının mesleklerine göre Kruskal Wallis H testi sonucunda, öğrenci babalarının meslekleri ile beden eğitimi dersi tutumları χ2 (sd=4, n=627)=,003 p0.05) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğrencilerin gelir düzeylerine göre, Kruskal Wallis H testi sonucunda, gelir düzeyleri ile beden eğitimi dersi tutumları χ2 (sd=3, n=627)=,003 p0.05) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırmaya göre, spor liselerinde okuyan öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerine daha olumlu baktığı belirlenmiştir. Fen liselerinde ise beden eğitimi derslerinin genellikle daha az vurgulandığı ve öğrencilerin ilgisinin değişken olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen veriler, spor liselerinin sosyal zeka düzeyi ve beden eğitimi derslerine olan tutumu açısından olumlu sonuçlar sunduğunu göstermektedir. Bu bulgular, öğrencilerin eğitim tercihlerini yaparken sosyal zeka ve beden eğitimi derslerine olan ilgilerini dikkate almalarının büyük önem taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the attitudes toward physical education and sports classes as well as the levels of social intelligence among students attending science high schools and sports high schools. The study adopts a qualitative approach, employing a descriptive survey model. It was conducted at Science and Sports high schools in Elazığ. A personal information form was developed utilizing the Physical Education Class Attitude Scale and the Tromso Social Intelligence Scale. Hypotheses of the study were tested using the SPSS 23.0 program. Descriptive statistics such as Mann-Whitney U for pairwise comparisons, Kruskal-Wallis H for two or more comparisons, and normal distribution test (Kolmogorov-Smirnov) were utilized in data analysis. Additionally, descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, N%, and normal distribution test were applied. The LSD test was employed for pairwise comparisons to ascertain significant differences between groups. The significance level for tests was set at 0.05. According to the results of the study, it is observed that 53.7% (337 individuals) of the students are female, while 46.32% (290 individuals) are male. Regarding grade distribution, 14.4% are in the 9th grade, 36% in the 10th grade, 23.9% in the 11th grade, and 25.7% in the 12th grade. Moreover, 83.4% of the students attend Science High School, while 16.6% attend Sports High School. Based on demographic data, the Mann-Whitney U test results indicate no significant difference in the attitude towards physical education classes based on gender (p < 0.05), while a statistically significant difference is found between the dimensions of the Social Intelligence Scale (p < 0.05). Similarly, according to the high school variable, the Mann-Whitney U test results reveal a statistically significant difference between the attitude towards physical education classes (p < 0.05) and the dimensions of the Social Intelligence Scale (p < 0.05). Regarding the mothers' education levels, no statistically significant difference is found in social intelligence levels (χ2 = 0.000, p > 0.05). However, based on the fathers' occupations, a statistically significant difference is observed between the occupations and the attitudes towards physical education classes (χ2 = 0.003, p < 0.05), while no significant difference is found in social intelligence levels (χ2 = 0.000, p > 0.05). In terms of income levels, a statistically significant difference is detected between income levels and the attitudes towards physical education classes (χ2 = 0.003, p < 0.05), but no significant difference is found in social intelligence levels (χ2 = 0.000, p > 0.05). The study indicates that students attending sports high schools have a more positive outlook on physical education and sports classes compared to those attending science high schools. In conclusion, the findings emphasize the importance of considering students' interests in social intelligence and physical education classes when making educational preferences.