6 Şubat depremini yaşayan bireylerde travma sonrası büyüme, ruminasyon, psikolojik uyum ve mental iyi oluş
Post-traumatic growth, rumination, psychological adjustment and mental well-being i̇n individuals who experienced the February 6 earthquake
  1. Tez No: 938627
  2. Yazar: ZEYNEP BEGÜM KÜRTÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 6 Şubat depremini yaşamış bireylerde travma sonrası büyüme, ruminasyon, psikolojik uyum ve mental iyi oluş arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında 6 Şubat depremini yaşamış olan 307 yetişkin katılımcıdan çevrimiçi ortamda veri toplanmıştır. Ölçme araçları olarak Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu, Psikolojik Uyum Ölçeği ve Kısa Ruminatif Yanıt Ölçeği kullanılmıştır. Yaşları 18 ile 69 arasında değişen katılımcıların %69.7'si (214) kadın, %30.3'ü (93) erkektir. Grubun yaş ortalaması 34.26 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde bağımsız örneklem t testi, korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki seri aracılık ilişkisini ortaya çıkarmak amacıyla SPSS PROCESS makrosunda bootstrapping analizi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenler cinsiyet açısından incelendiğinde; travma sonrası büyümenin cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı, mental iyi oluş düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı ve erkeklerin kadınlara göre anlamlı bir biçimde daha yüksek mental iyi oluş düzeyine sahip olduğu, ruminasyon ve psikolojik uyum düzeylerinin anlamlı bir şekilde farklılaştığı ve kadın katılımcıların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek ruminasyon ve psikolojik uyum düzeylerine sahip olduğu görülmüştür. Ruminasyonun travma sonrası büyümeyi ve psikolojik uyumu anlamlı ve pozitif bir yönde yordadığı fakat travma sonrası büyümenin psikolojik uyumu anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur. Travma sonrası büyüme ve psikolojik uyumun mental iyi oluşu anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar konu ile ilgili değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırıldığı çalışmalar bağlamında incelendiğinde literatürde yer alan araştırma sonuçları ile mevcut araştırma sonuçlarının benzerlik gösterdiği görülmektedir. Araştırma sonucunda ruminasyon ve mental iyi oluş arasındaki ilişkide travma sonrası büyüme ve psikolojik uyumun seri aracılık rolü olmadığı tespit edilmiştir. Gelecekte yapılacak olan çalışmalarda farklı travma türleri deneyimlemiş kişilerle ve daha geniş örneklemlerle araştırmanın tekrarlaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships between post-traumatic growth, rumination, psychological adjustment, and mental well-being in individuals who experienced the February 6th earthquake. Data was collected online from 307 adult participants who experienced the earthquake. The measurement tools used were the Post-Traumatic Growth Inventory, the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale Short Form, the Psychological Adjustment Scale, and the Short Ruminative Response Scale. The participants' ages ranged from 18 to 69, with 69.7% (214) being female and 30.3% (93) male. The average age of the group was 34.26. Data analysis was conducted using independent samples t-test, correlation analysis, and bootstrapping analysis in the SPSS PROCESS macro to explore the serial mediation relationships between variables.When the variables were examined by gender, it was found that post-traumatic growth did not significantly differ by gender, while mental well-being levels significantly varied by gender, with males having significantly higher mental well-being than females. Additionally, rumination and psychological adjustment levels significantly differed, with female participants exhibiting significantly higher rumination and psychological adjustment levels than male participants. Rumination was found to significantly and positively predict both post-traumatic growth and psychological adjustment, but post-traumatic growth did not significantly predict psychological adjustment. Post-traumatic growth and psychological adjustment were found to significantly predict mental well-being. When the results of this study are considered in the context of studies examining the relationships between these variables, the findings are consistent with previous research in the literature. However, it was determined that post-traumatic growth and psychological adjustment did not play a serial mediating role in the relationship between rumination and mental well-being. It is suggested that future studies replicate this research with individuals who have experienced different types of trauma and with larger sample sizes.