Üniversite öğrencilerinde travma sonrası büyümenin yordayıcıları olarak kendini toparlama gücü ve dengeli yaşam algısı
Resilience and perception of balanced life as predictors of post traumatic growth in undergraduate students
- Tez No: 668647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin travma sonrası büyüme düzeylerinin kendini toparlama gücü ve dengeli yaşam düzeyleri tarafından yordayıcılığını incelemektir. Çalışma, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü'nde 2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim gören 894 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu'', ”Yaşam Olayları Kontrol Listesi'',“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği'', ”Pozitif Psikoterapi Denge Modeli Bağlamında Dengeli Yaşam Ölçeği'',“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel istatistikler, İlişkisiz Örneklemler T- testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin travmatik yaşantıya sahip olma yaygınlığı %98.9 olarak tespit edilmiştir. Yaşandığı belirtilen en yaygın travmatik olay %88.5 oranı ile ”doğal afet'' olarak bulunmuştur. Kendini toparlama gücü, cinsiyete ve sınıf düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemiştir. Algılanan dengeli yaşam düzeyinin başarı/kariyer ve maneviyat/gelecek boyutlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık görülmezken ilişki ve beden boyutu düzeylerinde anlamlı farklılık görülmüştür. Algılanan dengeli yaşam ile kendini toparlama gücü arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Travmatik yaşantıya sahip üniversite öğrencilerinin travma sonrası büyüme düzeyleri ile algılanan dengeli yaşam düzeyleri arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki görülürken travma sonrası büyüme düzeyleri ile kendini toparlama gücü düzeyleri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Algılanan dengeli yaşam ve kendini toparlama gücü değişkenleri birlikte, travmatik yaşantıya sahip üniversite öğrencilerinin travma sonrası büyüme düzeyi ile orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki vermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the predictability of post-traumatic growth levels of undergraduate students by resilience and balanced life levels. The study sample consists of 894 undergraduate students at Kocaeli University Umuttepe Campus in 2019-2020 academic year.“Personal Information Form”,“the Life Events Checklist”,“the Resilience Scale”,“Balanced Life Scale in the Context of Positive Psychotherapy Balance Model”and“Post-traumatic Growth Scale”were used to collect data in this study. Data analysis was performed using descriptive statistics, the Independent Samples t-test, ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient and Multilinear Regression analysis. As a result of the analyses conducted, the prevalence of traumatic experiences among the undergraduate students participated in the research was found 98.9%. The most common traumatic event experienced was“natural disaster”with a rate of 88.5%. Resilience of the undergraduate students did not differ significantly according to gender and academic level. While there was no significant difference by gender in achievement/career and spirituality/future dimensions of the perceived balanced life level, a significant difference was found for the levels of relationship and body dimension. There was a positive and significant correlation between perceived balanced life and resilience. A positive, low level and significant correlation was found between post-traumatic growth levels and perceived balanced life levels of undergraduates experienced traumatic events, whereas a positive, medium level and significant relationship was observed between post-traumatic growth levels and resilience levels. Perceived balanced life and resilience variables had a medium level, positive and significant correlation with post-traumatic growth levels of trauma-exposed undergraduate students.