An investigation on intertidal zone amphipod crustaceans on the coasts of the south Shetland Islands and Antarctic Peninsula west coast islands using dna barcoding method
Güney Shetland Adaları ve Antarktika Yarımadası batı kıyısı adalarında gel-git zonu amfipod krustase faunasınındna barkodlama yöntemi kullanılarak araştırılması
- Tez No: 853780
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gondwana'nın ayrılmasından sonra çevresinden izole olan Antarktika, ekstrem habitatlara adapte olabilen endemik organizmaların bu bölgede türleşerek yayılmasına sebep olmuştur. Antarktika Yarımadası, turizm, balıkçılık vb. olmak üzere çevresel stres faktörlerine ve özellikle de hızlı iklim değişikliğine karşı en dayanıksız bölgelerden biridir. Bu değişimlere adapte olamayan türler ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hayvan biyoçeşitliliğinin %97'sini oluşturan omurgasızların yok oluş karşında daha savunmasız organizmalar olduğu, biyoçeşitlilik çalışmalarında daha çok temsil edilmesi gerektiği, ancak koruma çalışmalarının karizmatik türlere (deniz kuşları, memeliler ve balıklar gibi) odaklandığı düşünülmektedir. Türlerin tanımlanması ve dağılımlarının tespitinin hızlanarak devam etmesi, koruma girişimleri için çok önemlidir, ancak geleneksel taksonominin zaman ve uzmanlık gerektirmesinden“barkodlama”yaklaşımı benimsenmeye başlanmıştır. Çalışmamızın odak grubu Antarktik amfipodlarda kriptik türleşme yaygın görüldüğünden tür tayini için COI sekansının barkodlanarak veri tabanlarıyla karşılaştırılmasını ve bu eşleşmelerin morfolojik incelemelerle doğrulanmasını içeren“tersine taksonomi”yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye Ulusal Antarktika Seferleri'nde (2017, 2018, 2019) toplanan amfipod örneklerini tanımlamak için COI dizileri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Bovallia gigantea, Vibilia antarctica, Eurymera monticulosa, Gondogeneia antarctica, Cheirimedon femoratus, Hippomedon kergueleni, Prostebbingia brevicornis, Orchomenella rotundifrons, Paramoera walkeri gözlemlenmiştir. Bir bireyde Shewanella cinsiyle benzerlik görülmüştür. Operasyonel taksonomi birimlerden (OTU) dört tanesinin tür bazında tayini genetik ya daha morfolojik karşılaştırmalarla yapılamamıştır ancak birinin Paraceradocus cinsinden olduğu tespit edilmiştir. Tanımlanamamış örneklerin yeni türler mi yoksa önceden tanımlanmış fakat henüz barkodlanmamış türler mi olduğuna Antarktik ampfipodlar ile çalışmakta olan taksonomistler ile yapılacak iş birliği ile karar verilecektir. Antarktik amfipodlarda taksonomik çalışmalar devam etse de BOLD ve Genbank'ta barkodu yüklenmemiş türler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
After Gondwana's breakup, Antarctica got isolated as a continent resulting in the endemicity of the organisms, well-adapted to their extreme habitats. Antarctic Peninsula is vulnerable to climate change and environmental stressors, including tourism and fisheries, among others. Species that might not adapt to such environmental changes can face extinction. Studies indicate that invertebrates comprise 97% of animal species and are the most vulnerable. They need to be represented more since most studies focused on charismatic species like sea birds, mammals, and fishes. Species identification and distribution are crucial for conservation initiatives. Since traditional taxonomy requires time and expertise, barcoding is utilized to identify species and estimate the species diversity of cryptic and error-prone groups. We precisely utilized the COI barcode for the“reverse taxonomy”approach to identify and estimate phylogeographic relationships of Antarctic amphipods collected during Turkish Antarctic expeditions in 2017, 2018, and 2019. We observed Bovallia gigantea, Vibilia antarctica, Eurymera monticulosa, Gondogeneia antarctica, Cheirimedon femoratus, Hippomedon kergueleni, Prostebbingia brevicornis, Orchomenella rotundifrons, and Paramoera walkeri. A non-target sequence was amplified and found to be related to Shewanella. An individual was assigned to the Paraceradocus genus based on morphology. We could not identify four OTUs at the species level through DNA barcoding. The next step of this study is to collaborate with Antarctic amphipod taxonomists to determine if these morphotypes are new species or belong to species that have already been defined. Despite ongoing taxonomic research on Antarctic amphipods, more barcodes still need to be uploaded to BOLD and GenBank.