Şırnak-Cizre koşullarında bazı kışlık nohut genotiplerinde verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield components in some winter chickpea genotypes under Şırnak-Cizre conditions
- Tez No: 853788
 - Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YÜCEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Şırnak Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nohut (Cicer arietinum L.), yüksek düzeyde protein içeren ve hayvansal ürün tüketimi sınırlı olan insanlar için önemli bir protein kaynağıdır. Bu araştırma, Şırnak-Cizre koşullarında bazı nohut genotiplerinin verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2022-2023 kışlık yetişme döneminde, 13 nohut genotipi ile Şırnak ili Cizre ilçesinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma sonucunda; verim ve verimle ilgili özellikler bakımından incelenen genotipler arasında istatistiki olarak önemli fark bulunmuştur. Genotiplere göre değişmekle birlikte; çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı değeri 105.0-118.5 gün; metrekaredeki bitki sayısı 5.50-20.50 adet; bitki boyu 43.93-52.40 cm; ilk bakla yüksekliği 24.60-36.20 cm; bitkide dal sayısı 6.13-11.40 adet; bitkide toplam bakla sayısı 10.67-26.73 adet; bitkide boş bakla sayısı 1.50-5.73 adet; bitkide dolu bakla sayısı 8.67-25.80 adet; bitkide tane sayısı 9.30-25.50 adet; bitkide tane ağırlığı 2.73-7.47 g; tane veriminin 26.76-131.32 kg/da; yüz tane ağırlığı 28.58-37.17 g ve hasat indeksinin % 22.11-29.55 değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda 6B17, 6B27 ve 6B110 nohut genotiplerinin verim ve verimle ilgili özellikler bakımından ileride yapılacak ıslah çalışmalarda ümitvar hatlar olarak değerlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chickpea (Cicer arietinum L.) with high levels of protein is an important dietary for people with limited consumption of animal products. This research was carried out to determine some chickpea genotypes in Şırnak-Cizre conditions. The research was conducted with 13 chickpea genotypes, according to the randomized block experiment design with 3 replications, in the Cizre district of Şırnak province, 2022-2023 winter growth period. As a result of the research, there are statistically significant differences between the investigated genotypes in terms of yield and yield-related characteristics. Although it varies according to genotypes; the number of days to flowering, the number of plants per square meter, plant height, first pod height, number of branches per plant, total pods number per plant, the number of empty pods per plant, the number of full pods per plant, number of seeds per plant, seed weight per plant, seed yield, 100 seed weight and harvest index values varied between 105.0-118.5 days; 5.50-20.50; 43.93-52.40 cm; 24.60-36.20 cm; 6.13-11.40; 10.67-26.73; 1.50-5.73; 8.67-25.80; 9.30-25.50; 2.73-7.47 g; 26.76-131.32 kg/da; 28.58-37.17 g and the 22.11-29.55%. As a result of the research, 6B17, 6B27 and 6B110 chickpea genotypes can be considered as promising lines for future breeding research in terms of their yield and yield-related characteristics.