Accessibility to healthcare services and treatment for people with noncommunicable diseases in northwest syria
Kuzeybatı suriye'de bulaşıcı olmayan hastalıkları olan kişiler için sağlık hizmetlerine ve tedaviye erişilebilirlik
- Tez No: 853787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET YAĞMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH'lar) dünya çapında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir. Suriye'deki en kotu insani krizden on bir yıldan fazla süre geçmesine rağmen, Kuzeybatı Suriye'de BOH'larla ilgili ihtiyaçlara yanıt verilmesi hâlâ bir sorun teşkil ediyor. Bu araştırmanın amacı, Kuzeybatı Suriye'de bulaşıcı olmayan hastalığı olan kişilerin sağlık hizmetlerine ve tedaviye erişilebilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel bir çalışmadır. BOH'leri olan insanlar arasında gerçekleştirildi. Bir veya daha fazla kardiyovasküler hastalığı, diyabeti, kanseri veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler dahil edildi. Halep ve İdlib vilayetlerinden, kamplardan veya kampların dışından insanlar dahil edildi. Veriler, 1-30 Kasım 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular ve sonuç: Sonuçlar 674 katılımcıdan elde edildi. Çoğunluk (%80,9) 45 yaş üstü, ortalama 55,6 yaş grubundandı. Katılımcıların %52,8'i kadındı. Çalışma grubu arasında kardiyovasküler hastalıklar en baskın BOH (%68,2), ardından diyabet (%45,1), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (%11,6) ve kanser (%1,8) olup, katılımcıların (%25,8) birden fazla BOH bildirmiştir. Sabit halk sağlığı tesisleri (%60,5) ve eczaneler (%18,5) erişilebilir sağlık ortamlarının en yaygın türüydü. Bulgularımız, İdlip'teki katılımcıların sağlık hizmetlerine erişme olasılığının Halep'e kıyasla 6,5 kat daha fazla olduğunu gösterdi (p=0000). Kamp içi ve kamp dışı sakinler arasında sağlık hizmetlerine erişim açısından istatistiksel bir anlamlılık bulunmamakla birlikte, kamp içi sakinlerin sosyal yardım sağlık hizmetlerine erişim olasılığı 1,5 kat daha fazlaydı (p=0,020). Çalışan katılımcıların sağlık hizmetlerine erişme olasılıkları işsiz katılımcılara göre 2 kat daha fazlaydı (p=0.015). Geliri giderinden 3 kat daha fazla olan katılımcıların sağlık hizmetlerine erişim oranı, geliri giderinden az olan katılımcılara göre (p=0,000). Çalışan katılımcıların sağlık hizmetlerine erişme olasılıkları işsiz katılımcılara göre 2 kat daha fazlaydı (p=0.015). Geliri giderine eşit veya daha fazla olan katılımcıların sağlık hizmetlerine erişim oranı, geliri giderinden az olan katılımcılara göre 3 kat daha fazladır (p=0,000). Ankete katılan BOH'lardan herhangi birine sahip olmak, yanıtlayanların gerekli hizmetleri (ve özellikle ücretsiz ilaçları) alma olasılığını azalttı, en büyük etki kanserli katılımcılar için oldu. Sağlık hizmetlerinin kendisinin bulunmaması (p=0,000), mevcut hizmetler hakkında bilgi eksikliği (p=0000), sağlık ortamına ulaşım için mesafe/ulaşım maliyeti (p=0,015), hizmet/ilaç maliyeti (p=0,000), güvenlik nedenleri (p=0,013) ve sağlık hizmeti sunucularına güvensizlik, kültürel nedenler ve engel diller gibi diğer nedenler (p=0,000) sağlık hizmetlerine erişimde engel olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background: Non-communicable diseases (NCDs) are the leading cause of death and disability globally. After more than eleven years of the worst humanitarian crisis in Syria, the response to NCDs-related needs in Northwest Syria is still a challenge. The aim of this research is to assess the accessibility to healthcare services, and treatment, for people with NCDs in Northwest Syria. Methods: it is a cross sectional study. It was carried out among people with NCDs. People with one or more of cardiovascular diseases, diabetes, cancer, or chronic obstructive pulmonary diseases were included. People from Aleppo and Idleb governorates, from camps or outside the camps were included. Data were collected from Nov 1 to 30. 2022 through face-to-face interviews. Results and conclusion: The results were obtained from 674 respondents. The majority (80.9%) were from the age group above 45 years old, with a mean 55.6. Females were 52.8% of the participants. Among the study group, cardiovascular diseases were the most dominant NCD (68.2%), then diabetes (45.1%), COPD (11.6%), and cancer (1.8%), with (25.8%) of the respondents reported more than one NCD. Fixed public health facilities (60.5%), and pharmacies (18.5%) were the most common type of the accessible healthcare settings. Our findings indicated that respondents in Idleb were 6.5 times more likely to access healthcare services than Aleppo (p=0000). Though no statistical significance was found between in-camp and outside-camps residents for accessibility to healthcare services, in-camp residents were 1.5 times more likely to access outreach health services (p=0.020). Employed respondents were 2 times more likely to access healthcare services compared to unemployed respondents (p=0.015). Respondents whose income equal to or higher than the expenses were 3 times more likely to access healthcare services compared to respondents whose income less than expenses (p=0.000). Having any of the surveyed NCDs, made the respondents less likely to get the required services (and especially, free medication) with the greatest impact of cancer. Unavailability of the health services themselves (p=0.000), lack of information about the available services (p=0000), distance/ transportation cost to reach the health settings (p=0.015), service/ medications cost (p=0.000), security reasons (p=0.013), and other reasons including mistrust of the health providers, cultural reasons and barrier languages (p=0.000) were identified as barriers to accessing healthcare services.