Hemşirelerde iklim değişikliği farkındalığı ve eko anksiyete düzeyinin incelenmesi
Investigation of climate change awareness and eco anxiety level in nurses
  1. Tez No: 853790
  2. Yazar: ÇİĞDEM YEŞİLYURT DOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma hemşirelerin iklim değişikliği farkındalıklarını ve eko anksiyete düzeylerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma İstanbul Avrupa yakasında bulunan bir şehir hastanesinde çalışan 527 hemşire ile yapılmıştır. Veriler Eylül-Ekim 2023 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırmada çalışmaya katılan hemşirelere Kişisel Bilgi Formu, İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği (İDFÖ), Eko Anksiyete Ölçeği (EAÖ) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde T testi, Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallies Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to examine nurses' climate change awareness and eco-anxiety levels and to reveal the relationship between them. The research was conducted with 527 nurses working in a city hospital on the European side of Istanbul. Data was collected between September and October 2023. In the research, Personal Information Form, Climate Change Awareness Scale (ICDS) and Eco Anxiety Scale (EAS) were applied to the nurses participating in the study. T test, Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallies Analysis were used to evaluate the data.