Bağlantıcı öğrenme ortamlarının öğrencilerin yeni bilgi edinme becerileri ile akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of academic achievements with emergent knowledge acquisition skills of students in connective learning environments
  1. Tez No: 853791
  2. Yazar: SÜMEYYE KORKMAZ SARICALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Bağlantıcı olan ve olmayan öğrenme ortamlarının öğrencilerin yeni bilgi edinme becerileri ile akademik başarılarına etkisinin incelenmesi sağlanmıştır. Araştırma süreci, karma araştırma desene göre planlanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu, 2023-2024 yılı güz döneminde bir devlet üniversitesinin uygulamalı bilimler fakültesinde öğretim gören iki bölüm birinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu grupların yaş aralığının 17-20 arasında olduğu, mezun oldukları liselerin, giriş puan türü ve aralıklarının benzer olduğu, deneklerin geçmişinde araştırmanın yapılacağı konu ile ilgili bilgi sahibi olmadıkları bilgilerine ulaşılmıştır. Araştırmanın deneysel deseninin uygulanması ve sonrasında odak grup görüşmesinin yürütülmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya uygun bağlantıcı olan ve olmayan öğrenme ortamı geliştirilmiştir. Bağlantıcı öğrenme ortamının geliştirilmesi için Bağlantıcı Öğrenme Ortamı Kontrol Listesi oluşturulmuştur. Bu ortamlarda kullanılacak araştırma veri toplama araçları olan Akademik Başarı Testi, Yeni Bilgi Edinme Becerisini ölçmeye yönelik Yeni Bilgi Değerlendirme Formu ve Odak Grup Görüşmesi Formu geliştirilmiştir. Araştırma için deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Uygulama öncesi ve sonrasında tekrarlı ölçümler yapılarak, bağlantıcı olan ve olmayan öğrenme ortamında etkisi incelenen yeni bilgi edinme becerisi ve akademik başarı testine ilişkin veriler analiz edilmiştir. Deneysel işlem öncesi ve sonrasında deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin yeni bilgi edinme becerisinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Grupların akademik başarı puanları arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda her iki ortamın benzer şekilde akademik başarıyı desteklediği, bağlantıcı öğrenme ortamının yeni bilgi edinmesinin sağlanmasındaki etkisinin, bağlantıcı olmayan ortama göre daha fazla olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of connective and non-connective learning environments on students' emergent knowledge acquisition skills and academic achievement were examined. The research process was planned according to the mixed research design. The participant group of the research consisted of freshmen students from two departments studying at the faculty of applied sciences of a state university in the fall semester of 2023-2024. It has been found out that the age range of these groups is between 17-20 years old, the high schools they graduated from, the entry score types and ranges are similar, and the subjects have no background knowledge about the subject on which the research will be conducted. The experimental design of the research was implemented and then the focus group interview was conducted. A connectivist and non-connectivist teaching environment suitable for the research was developed. The Connective Learning Environment Checklist was created to develop the connective learning environment. Academic Achievement Test, Emergent Knowledge Evaluation Form to measure Emergent Knowledge Acquisition Skills and Focus Group Discussion Form, which are research data collection tools to be used in these environments, have been developed. An experimental and control group was created for the research. Repeated measurements were made before and after the application, and the data regarding the emergent knowledge acquisition skill and academic achievement test, whose effects were examined in the connective and non-connective learning environment, were analyzed. It was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group in the emergent knowledge acquisition skills of the learners in the experimental and control groups before and after the experimental procedure. It was concluded that there was no significant difference between the academic achievement scores of the groups. In this context, it has been observed that both environments similarly support academic success, and the connective learning environment has a greater effect on acquiring emergent knowledge than the non-connective learning environment.