Rusya Müslümanları tarihinde dinî-içtimai meseleler: Şûra dergisi örneğinde (1908-1917)
Religious-social issues in the history of Russian Muslims: In the example of Shura magazine (1908-1917)
- Tez No: 853795
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Giriş ve üç bölümden meydana gelen bu çalışma Şûra dergisi ve bu dergide yer alan dini ve içtimai meseleler ile ilgilidir. Giriş kısmında Tatar Türklerinin süreli yayın tarihleri ile 1905-1917 yılları arasında yayımladıkları gazete ve dergiler hakkında malumat verilmiştir. Birinci bölümde Şûra dergisinin yayınlandığı Orenburg şehri ve bu şehirde yaşayan Müslüman Türkler hakkında çeşitli bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde, Şûra dergisinin yayımlanmasında rol alan şahısların kısaca biyografilerine yer verilmiştir ve yine bu bölümde Şûra dergisinin içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü ise Şûra dergisinde yer alan dini ve içtimai meselelerin değerlendirilmesi ile ilgilidir. Bu bölümde esas olarak Şûra dergisinde yayımlanan ve kadının toplumdaki yerini konu eden makaleler ile ilgili olarak kadının toplumdaki yerini incelenmesi ile derginin kadının toplumdaki yerine ile yaklaşımı tespit edilmiştir. Bununla beraber İdilUral bölgesindeki din görevlileri ile ilgili meselelerin değerlendirilmesine de bu bölümde yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study, consisting of an introduction and three chapters, is about Shura magazine and the religious and social issues in this magazine. In the introduction, information is given about the periodical publication dates of the Tatar Turks and the newspapers and magazines they published between 1905 and 1917. In the first part, various information is given about the city of Orenburg, where Shura magazine is published, and the Muslim Turks living in this city. In the second part, the biographies of the people who took part in the publication of Shura magazine are included and in this section, information about the content of Shura magazine is given. The third part of the research is about the evaluation of religious and social issues in Shura magazine. In this section, the magazine's approach to the place of women in society was determined by examining the articles published in Shura magazine, which were about the place of women in society. In addition, issues related to religious officials in the Volga-Ural region are also evaluated in this section.