Okul öncesi eğitim kurumlarında çift dilli eğitim programı uygulamaları: Türkiye ve Finlandiya'da bir durum çalışması
Bilingual education program applications in preschool education institutions: A case study in Turkey and Finland
  1. Tez No: 853796
  2. Yazar: MÜGE NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Finlandiya ve Türkiye'deki okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan çift dilli eğitim programı uygulamalarını ortaya koyup karşılaştırmak amaçlanmıştır. Nitel yöntemin kullanıldığı araştırma, bütüncül çoklu durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Finlandiya'da Tampere'de bir okul ve Türkiye'de Tekirdağ ilinde bir okul seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu dört öğretmen ve iki yönetici oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yoluyla araştırma soruları temel alınarak çözümlenmiştir. Başlıklar araştırma sorularına dayalı olarak oluşturulmuş olup iki ülkedeki uygulamaların benzerlik ve farklılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki kurum gelişimsel modeli, Finlandiya'daki kurum daldırma modelini uygulasa da programlar tasarım yaklaşımı özellikleri bakımından çocuk merkezli bir anlayışı benimsemektedir. Türkiye'deki kurum programın amacını;“iletişim dili olarak İngilizceyi kullanabilen çocuklar yetiştirmek”olarak; Finlandiya'daki kurum“çocukların mutlu ve güvende hissettiği bir ortamda ortamda bol bol oyun oynayarak dil gelişimine katkı sağlamak, günün akışında dil becerilerini geliştirmek”olarak belirtmiştir. Her iki kurumda da anadile değer veren uygulamalar görülmektedir. İçerik bakımından her iki ülkedeki kurumda benzer temalar ve öğretme-öğrenme yaklaşımları uygulanmaktadır. Ölçme ve değerlendirmede Türkiye'deki kurum ürün dosyası ve motivasyon için karne kullanırken; Finlandiya'daki kurum değerlendirmeyi çocuk üzerinden yapmamaktadır. İki kurumda benzer öğrenme ortamları olmasına rağmen teknoloji kullanımı Finlandiya'daki okulda daha fazladır. Öğretmenler iki kurumda da materyal konusunda bir sorun yaşamamaktadır. Öğretmenlerin sorumluluk ve beklentileri uyguladıkları modele göre farklılaşmaktadır. İki kurumda da katılımcıların çift dilli eğitim üzerine aldığı bir eğitim bulunmamaktadır. Yöneticiler, farklı modeller kullanılmasına rağmen dilin bir iletişim aracı olarak kullanılması gerektiğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify and compare the implementation of bilingual education programs in preschool education institutions in Finland and Türkiye. The research, which utilized a qualitative method, was conducted according to the multiple case-holistic design. A school in Tampere, Finland, and a school in Tekirdağ, Türkiye, were selected for the study. The study group of the research consists of four teachers and two administrators. The data collection was conducted through semi-structured interview forms. The data were analyzed through descriptive analysis, based on research questions. The titles were created based on the research questions, aiming to identify similarities and differences in the practices between the two countries. Although institution in Türkiye implements a developmental model and the institution in Finland implements the immersion model, they both adopt a child-centered approach in terms of program approach and design features. The instution in Türkiye defines the aim of the program as“raising children who can use English as a communication language”while the instution in Finland states it as“contributing to language development by playing plenty of games in an environment where children feel happy and safe, and to improve his/her language skills throughout the day”. Both institutions prioritize practices that value the native language. In terms of content; similar themes and teaching-learning approaches are applied in both instutions. In terms of content, similar themes and teaching-learning approaches are implemented in both institutions. In assessment and evaluation, while the institution in Türkiye uses a product portfolio and report cards for motivation, the institution in Finland does not evaluate children based on products. Despite having similar learning environments in both institutions, technology usage is more prominent in the school in Finland. Teachers in both institutions do not encounter any issues regarding materials. However, teachers' responsibilities vary depending on the applied model. The participants in both institutions do not provide training specifically on bilingual education. Despite the use of different models, administrators emphasize the necessity of using language as a means of communication.