Gemiadamlarının mesleki eğitime katılım örüntüleri
The participation patterns of seafarers in vocational education
- Tez No: 853798
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, işsizlik oranlarının arttığı bir süreçte ekonomik kazanç elde etmek ve kendilerini istihdam edilebilir kılmak için özel denizcilik ve gemiadamları yetiştirme kurslarına devam eden yetişkinlerin katılım örüntülerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarının bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel deseni ile yürütülmüştür. Çalışma evrenini, İstanbul ilinde araştırma uygulamasının yapıldığı dönemde özel denizcilik ve gemiadamları yetiştirme kurslarına katılım sağlayan 430 kursiyer oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma gurubunu, maksimum çeşitlilik örnekleme ile belirlenen İstanbul ilinde özel denizcilik ve gemiadamları yetiştirme kurslarına katılmış 12 gemiadamı oluşturmaktadır. Araştırmada hem nicel hem de nitel analiz bir arda kullanıldığından iki ayrı örneklem belirlenmiştir. Nicel analiz verilerinin toplanacağı örneklem seçiminde“Küme örneklem”kullanılmıştır. Nitel analiz verilerinin toplanacağı örneklem“Çalışma Gurubu”olarak ifade edilmektedir. Çalışma gurubu araştırma amaçlarına uygun veri sağlayacağı düşünülen güverte ve makine alanında faaliyet gösteren farklı branşlardan kursiyerler arasından araştırmacı tarafından“amaçlı örnekleme”yoluyla oluşturulmuştur. Araştırmada nicel verilerinin toplanacağı bir“anket”ve nitel verilerinin toplanacağı“yarı yapılandırılmış görüşme formu”geliştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntemle toplanan verilerin analizi, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ve Ki-Kare Bağımsızlık Testi kullanılarak SPSS (The Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile bilgisayar ortamında yapılmıştır. Nitel verilerin analizi, gemiadamları ile yapılan görüşme verilerini dökümünün yapılması, dökümü yapılan bu verilerin NVivo 10 programına aktarılarak kodlanması ve kodlanan verilerin araştırmacı tarafından yorumlanması aşamalarından oluşmaktadır. Araştırma bulguları ve sonuçları ile Türkiye'de yetişkinlerin özel denizcilik ve gemiadamları yetiştirme kurslarına katılımını etkileyen en önemli etkenin bireylerin ekonomik kazanç elde etmek ve kendilerini istihdam edilebilir kılmak olduğu tespit edilmiştir. Ulusal ve uluslararası alanda hizmet üreten deniz taşımacılığının etkin, verimli ve güncel gelişmelere paralel olarak yürütülebilmesi gemiadamlarının iyi bir mesleki eğitim almış olmaları ile yakından ilgili olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda özel denizcilik ve gemiadamları yetiştirme kurslarına katılan yetişkinlerin uluslararası alanda rekabet edebilecek düzeyde eğitim almaları, rehberlik ve yönlendirme hizmetlerinin yeterli hale getirilmesi ve ekonomik nedenlerle eğitime erişemeyenlere imkân sağlanması için kamusal destek politikalarının geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the participation patterns of adults that attend seafarer vocational training courses in order to gain economic income and make themselves employable in a process where unemployment rates are increasing. The research was carried out with the convergent parallel design, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research approaches are used together. The population of the study consists of 430 trainees who participated in private seafarer courses during the research practice in Istanbul. The study group of the research consists of 12 seafarers who attended private seafarer courses in Istanbul, which was determined by maximum diversity sampling. Since both quantitative and qualitative analysis were used together in the research, two separate samples were determined.“Cluster sampling”was used in the selection of the sample from which the quantitative analysis data will be collected. The sample from which qualitative analysis data will be collected is referred to as the“Study Group”. The study group was formed through“purposive sampling”among trainees from different branches operating in the field of deck and machinery, which is thought to provide data that will be suitable for research purposes. In the research, a“survey”to collect quantitative data and a“semi-structured interview form”to collect qualitative data was developed. The analysis of the data collected by the quantitative method in the research was carried out in computer environment with the SPSS (The Statistical Package for the Social Sciences) package program using frequency (f), percentage (%), arithmetic mean and Chi-Square Independence Test. The analysis of qualitative data consists of transcribing the data of interviews with seafarers, transferring these data to NVivo 10 program, coding them and interpreting the coded data by the researcher. With the research findings and results, it has been determined that the most important factor affecting the participation of adults in seafarer vocational training in Turkey is that individuals participate in these courses in order to gain economic gain and make themselves employable. It has been determined that maritime transport, which provides services in the national and international arena, can be carried out effectively, efficiently and in parallel with the current developments is closely related to the seafarers having a good vocational education. In this context, it has been suggested to develop public support policies, in order to ensure that adults participating in private seafarers' courses to receive an internationally competitive education, to have sufficient guidance and orientation services and to provide opportunities for those who cannot access education for economic reasons.