Mimar Delfo Seminati'nin eserleri ve sanat anlayışı
The works and concept of art of the Architect Delfo Seminati
  1. Tez No: 853804
  2. Yazar: ZEYNEP DUYGU ENSAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Mimar Delfo Seminati'nin Eserleri ve Sanat Anlayışı'' başlıklı tez çalışmamda, 20. yüzyılın başlarında Osmanlı topraklarında yaşamış ve çeşitli projeleri hayata geçirmiş Levanten mimarlardan biri olan İtalyan asıllı Delfo Seminati konu edilmektedir. İtalyan asıllı Delfo Seminati geniş kitlelerce Hıdiv Kasrı'nın mimarı olarak tanınmıştır. Tez çalışmamızda mimarın bilinen eserlerinin yanı sıra sorumlu olduğu diğer yapılar ve projeler araştırılmış ayrıca eğitim ve çalışma hayatına dair de kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalar doğrultusunda mimar ve aynı zamanda müteahhit Delfo Seminati'ye atfedilen dört adet yapı, iki adet restorasyon projesi, bir adet hayata geçirilmemiş, çizim ve fikir aşamasında kalmış projeye ve üç adet çizime ulaşılmıştır. Bahsi geçen yapılar; geniş yerli ve yabancı kitleler tarafından ilgi duyulan başta İstanbul Çubuklu'daki Hıdiv Kasrı olmak üzere, Trabzon'daki Kostaki Konağı, Büyükada'daki Asaduryan Evi, İstanbul Nişantaşı Anadolu Lisesi'dir. Bunların dışında restorasyon projeleri olarak; İsveç Araştırmaları Enstitü Binası, Societa Operaia Di İstanbul Binası ve yalnız proje çizimi olarak ulaştığımız Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti için tasarlanmış ameliyat odası ve Societa Operaia Di İstanbul binasının restorasyonunda tespit edilmiş mimara ait üç adet çizim Delfo Seminati'nin eserleri olarak tespit edilmiş ve bu araştırmamızda incelenmiştir. Bunların yanı sıra 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Osmanlı topraklarında bulunan Levanten mimarların mimari yapılar üzerindeki kültürel ve üslupsal etkileri ayrıca bahsi geçen yapıların banilerinin Osmanlı sosyal hayatlarındaki rolleri üzerinden sosyokültürel tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
My thesis which titled“The Works and Concept of Art of the Architect Delfo Seminati”, takes the subject is Delfo Seminati, of Italian origin, one of the Levantine architects who lived in the Ottoman lands in the early 20th century and implemented various projects. Delfo Seminati, of Italian origin, is widely known as the architect of Hıdiv Pavilion. In our thesis study, in addition to the known works of the architect, other structures and projects for which he was responsible were researched, and a comprehensive research was carried out on his education and working life. In line with these researches, four buildings, two restoration projects, one unrealized project, which remained at the drawing and idea stage and three drawings were reached, attributed to the architect and also the contractor Delfo Seminati. The mentioned structures; Particularly the Hıdiv Kasrı in Çubuklu, Istanbul, the Kostaki Mansion in Trabzon, the Asaduryan House in Büyükada, and the Istanbul Nişantaşı Anatolian High School, which are of interest to a wide range of local and foreign audiences. Apart from these, as restoration projects; The Swedish Research Institute Building, the Societa Operaia Di Istanbul Building and the operating room designed for the Ottoman Red Crescent Society, which we only have access to as project drawings, were identified as the works of Delfo Seminati and three drawings captured during the restoration of the Societa Operaia di İstanbul building examined in this research. In addition, sociocultural determinations were made through the cultural and stylistic effects of Levantine architects in the Ottoman lands in the first quarter of the 20th century on architectural structures, as well as the roles of the patrons of the mentioned structures in Ottoman social life.