Web 2.0 araçlarının fene yönelik tutum ve akademik başarıya etkisi (4. sınıf 'maddenin özellikleri' örneği)
The effect of web 2.0 tools on attitude towards science and academic success (4th grade 'properties of matter' example)
  1. Tez No: 853805
  2. Yazar: SEDA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı 4. sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddenin Özellikleri”ünitesindeki kazanımlara uygun şekilde hazırlanan Web 2.0 uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Çalışma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı, Sakarya ili Adapazarı ilçesindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim görmekte olan, 24 deney grubunda ve 23 kontrol grubunda olmak üzere toplamda 47 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda, araştırmacı tarafından hazırlanan Web 2.0 uygulamaları ile dersler 7 hafta (21 ders saati) süresince yürütülmüş, kontrol grubunda ise sınıf öğretmenleri tarafından mevcut fen öğretim planı kullanılarak ders işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Maddenin Özellikleri Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından deney ve kontrol grubu öğrencilerine yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde değişkenlerin normal dağılım durumlarını belirlemek için Shapiro-Wilk normallik analizi testi kullanılmıştır. Öğrencilerin Maddenin Özellikleri Akademik Başarı Testinden aldıkları puanları incelemek için bağımlı örneklemler t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum ölçeğinden aldıkları puanları incelemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgulara göre, grupların Maddenin Özellikleri Akademik Başarı Testi son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol gruplarının fene yönelik tutum son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı; ancak deney grubu öğrencilerinin fene yönelik ön test -son test tutum puanlarında artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of Web 2.0 applications prepared in accordance with the achievements of the 4th grade Science course“Properties of Matter”unit on students' academic success and attitudes towards the course. The research was conducted with a quasi-experimental design with a pretest- posttest control group, one of the quantitative research models. The study was carried out in the 2022-2023 academic year with the participation of a total of 47 students, 24 in the experimental group and 23 in the control group, studying at a public primary school in Adapazarı district of Sakarya province. In the experimental group, lessons were conducted for 7 weeks (21 lesson hours) with Web 2.0applications prepared by the researcher, and in the control group, lessons were taught by classroom teachers using the existing science teaching plan.“Attitude Scale Towards Science Course”and“Properties of Matter Academic Achievement Test”were used as data collection tools. Data collection tools were applied face to face to the experimental and control group students by the researcher. In the analysis of the data, the Shapiro-Wilk normality analysis test was used to determine the normal distribution of the variables. Dependent samples t-test and independent samples t-test were used to examine the students' scores from the Properties of Matter Academic Achievement Test. Comparisons were made using the Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test to examine the scores they received from the Attitude Towards Science Course scale. According to the findings, it was seen that there was a significant difference between the groups' Properties of Matter Academic Achievement Test post-test scores in favor of the experimental group. As a result of the study, it was concluded that there was no statistically significant difference between the post-test scores of the experimental and control groups' attitudes toward science; however, there was an increase in the pre-test and post-test attitude scores of the experimental group students towards science.