İslâm Mecmuası'ndaki itikâdî ve kelâmî meseleler
Theological issues in Islâm Mecmuası
- Tez No: 853806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Osmanlı'nın son döneminde yaşanan siyasî ve ekonomik buhran, itikadî ve fikrî buhranları da beraberinde getirmişti. Osmanlı 18. asrın sonlarından itibaren Batı karşısında ağır askerî mağlubiyetlerle karşılaşmıştı. Ayrıca Batı, İslâm âlemine karşı olan siyasî üstünlüğü oryantalistler aracılığıyla fikrî üstünlüğe çevirmeye çalışmış ve İslâm'a ve Müslümanlara ağır tenkitler yöneltmişti. Bunun bir neticesi olarak Müslüman münevverler hem oryantalistlerin iddialarına cevap vermek hem de Batı ile İslâm âleminin farklılıklarını irdeleyerek Osmanlı'yı yeniden eski azametine kavuşturacak fikrî zemini oluşturmak için yeni fikirler üretmişlerdir. İslâm Mecmuası da bu çabanın neticesinde doğmuş bir neşriyattır. Osmanlı'nın son döneminde iktidar olan İttihat ve Terakkî Fırkası'nın amaçlarını ve fikirlerini yansıtması bakımından önemli olan İslâm Mecmuası'nda muhtelif sahalarda yazılar yayımlanmıştır. Bu çalışmada İslâm Mecmuası'ndaki itikadî ve kelâmî meselelerin nasıl ve ne şekilde ele alındığı araştırılmaktadır. Bu meseleler İslâm Mecmuası'nın neşredildiği dönemdeki mütefekkir ve münevverlerin fikirleri ile kıyaslanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious and intellectual crises were brought on by the political and economic turmoil during the latter years of the Ottoman Empire. Since the end of the 18th century, the Ottoman had suffered significant military setbacks. Additionally, through orientalists and harsh criticism of Islam and Muslims, the West attempted to convert its political advantage over the Islamic world into intellectual superiority. In response to these and in an effort to establish the intellectual foundation necessary to bring the Ottoman back to its former glory, Muslim thinkers developed new theories that looked at the distinctions between the Islamic and Western worlds. Consequently, İslâm Mecmuası is a publication that was created. İslâm Mecmuası featured articles on a variety of topics, which is significant for reflecting the objectives and beliefs of the Committee of Union and Progress. In this study, the way İslâm Mecmuası addresses theological topics has been examined. These issues are contrasted with the viewpoints of the intellectuals who lived at the time İslâm Mecmuası was produced.