Eleştirel teori ve kültür endüstrisi: Dijital çağda yeniden okumak
Critical theory and the culture industry: A new reading in the digital age
  1. Tez No: 853817
  2. Yazar: BUŞRA DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ABDURRAHMAN ALİY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Frankfurt Okulu'nun toplumsal sorunları politik, ekonomik, tarihsel, kültürel ve felsefi olarak ele alan çok yönlü tavrı; onun bugün hala felsefeden sosyolojiye, siyasetten uluslarası ilişkilere kadar pek çok alanda tartışılmaya ve ilham kaynağı olmaya devam etmesinin en önemli nedenidir. Çünkü okulun modern toplumu ve bireyi ekonomik, siyasal, sosyal, psikolojik olarak bütüncül bir biçimde ele alma hedefi ve çabası eşsiz bir öneme sahiptir. Eleştirel teorisyenler, bireyi özne konumuna yerleştirerek, onu ilişkili olduğu bütün toplumsal boyutları ile almaya çalışmışlardır. Bu çalışmanın amacı, eleştirel teorinin bize sunduklarının günümüze ışık tutup tutamayacağı hakkında detaylı bir inceleme ve tartışma oluşturmaktır. Bu değerlendirmeyi doğru yapabilmek, modern dönem ile post modern dönem arasında bir köprü görevi gören Frankfurt Okulu'nun; ortaya çıktığı koşulların, kendisine etki eden isimlerin ve ekollerin doğru bir biçimde anlaşılması ile mümkündür, çünkü onların yöntemlerinin ve ortaya koydukları kavram ve sonuçların anlaşılabilmesi ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Bu bakımdan çalışmamız, okulun felsefi kökenleri, temel eleştirilerini ve onlara yönelik eleştirileri bütünsel bir biçimde ele aldıktan sonra; bu sonuçların bugünün dijital dünyası ile olan bağlantısını ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Çünkü eleştirel teoriyi yeniden söz sahibi yapmak, ancak onu bugünün merceğinden okumakla mümkündür.
Özet (Çeviri)
The Frankfurt School's versatile attitude that addresses social problems politically, economically, historically, culturally and philosophically is the most important reason why it continues to be discussed and a source of inspiration in many fields such as philosophy, sociology, politics and international relations. The school's aim and effort to address modern society and the individual economically, politically, socially and psychologically in a holistic manner is uniquely important. Critical theorists have tried to consider the individual with all its social dimensions by placing it in the subject position. The aim of this study is to create a detailed examination and discussion about whether critical theory can shed light on the present day. Making this assessment correctly is possible by understanding the conditions in which the Frankfurt School, which served as a bridge between the modern period and the post- modern period, emerged and the names that influenced it, because only in this way can their methods and the concepts and results they put forward be understood. In this regard, our study, after considering the philosophical roots of the school, its basic criticisms and the criticisms against them in a holistic manner; tried to reveal the connection of these results with today's digital world. Because making critical theory dominant again is only possible by reading it through today's lens.