Osmanlı idaresinde Aden (1516-1600)
Aden in the Ottoman administration (1516-1600)
  1. Tez No: 853822
  2. Yazar: RABİA AKÇASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Aden, Memlûk-Portekiz, Memlûk-Osmanlı ve en nihayetinde Osmanlı-Portekiz münasebetleri kapsamına giren, stratejik konumu itibariyle üzerinde hakimiyet tesis etmek isteyen idarelerin mücadele alanı olan bir şehirdir. Taşımış olduğu iktisadi, askeri ve siyasi mahiyet sebebiyle sık sık işgale uğramış ve Hadım Süleyman Paşa'nın Hind Seferi kapsamında Osmanlı idaresine tabi kılınmıştır. Aden'in Osmanlıların eline geçmesi, takip edilen Güney siyaseti adına büyük önem arz etmiştir. Şehir, Portekizliler ile olan mücadelelerde askeri bir üs mahiyeti taşırken Zeydîlerle olan mücadelelerde Osmanlıların Yemen'deki istiklaliyetlerini muhafaza etmeleri adına kilit bir nokta teşkil etmiştir. Aden'in 1516-1600 tarihleri arasındaki Osmanlı idaresini ele aldığımız çalışmamızda Tâhîrîler, Memlûkler, Portekizliler ve Osmanlıların bölge üzerindeki faaliyetleri incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında çağdaş Osmanlı, Arap ve Batı kaynaklarından istifade edilmiş ve şehrin mahiyeti nazarlara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aden is a city that falls within the scope of Mamluk-Portugal, Mamluk-Ottoman and ultimately Ottoman-Portuguese relations, and is a battleground for administrations that want to establish dominance over it due to its strategic location. The city, which was frequently invaded due to its economic, military and political nature, was subject to Ottoman administration within the scope of Hadım Süleyman Pasha's Indian Expedition. The capture of the city by the Ottomans was of great importance for the southern policy followed. While the city served as a military base in the struggles with the Portuguese, it was a key point for the Ottomans to maintain their independence in Yemen during the struggles with the Zaydis. In our study, which covered the Ottoman administration of Aden between 1516 and 1600, the activities of the Tahiris, Mamluks, Portuguese and Ottomans in the region were examined. Within the scope of this examination, contemporary Ottoman, Arab and Western sources were used and the importance of the city was presented to the eyes.