Algılanan ve oluşan liderlik davranışları: Azerbaycan'da inşaat sektöründe bir araştırma
Perceived and emerging leadership behaviors: A study in the construction sector of Azerbaijan
  1. Tez No: 853823
  2. Yazar: SAMİR KHASPULATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZBEBEK TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'da faaliyet gösteren UNICO İnşaat Şirketi'nde liderlik davranışlarını anlamak, analiz etmek ve inşaat sektöründeki liderlik algısını detaylı bir şekilde incelemektir. Liderlik, bir organizasyonun başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu için, liderlerin davranışlarının anlaşılması büyük bir öneme sahiptir. UNICO İnşaat Şirketi, 2007 yılında Azerbaycan'da faaliyete geçen başarılı bir inşaat şirketidir. İçerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, katılımcıların görüşlerini, tutumlarını ve deneyimlerini daha derinlemesine anlamak amacıyla belirli sorularla yapılan mülakatları içermektedir. UNICO İnşaat Şirketi'nin farklı departmanlarından 3'er çalışan ve 1'er liderle yapılan mülakatlar aracılığıyla toplam 24 katılımcıdan elde edilen veriler, içerik analizi ile tematik kategorilere ayrılarak ana temalar ve örüntüler belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, liderlik dinamiklerinin karmaşıklığını vurgulayarak, sektörde farklı liderlik modellerinin varlığını göstermektedir. Bu çeşitlilik, liderlik yaklaşımlarının ve tarzlarının sektördeki çeşitli ihtiyaçlara uygun şekilde adapte edilebileceğini işaret etmektedir. Genel eğilim, çalışanların algısının liderlerinin çoğunun duyarlı ve destekleyici olduğu yönündedir, bu da olumlu bir liderlik kültürünün yaygın olduğunu göstermektedir. Ancak, belirli liderlerin duyarsızlık ve destek eksikliği gösterdiği sonucuna varılmıştır, bu da liderlik tutumlarında bir tutarsızlık olduğunu ve belirli liderlerin liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik çaba göstermesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand, analyze, and examine leadership behaviors in UNICO Construction Company, which operates in Azerbaijan, and to explore the perception of leadership in the construction sector in detail. Leadership has a significant impact on the success of an organization, making it crucial to understand leaders' behaviors. UNICO Construction Company, established in Azerbaijan in 2007, is a successful construction company. The research, conducted using content analysis, includes interviews with participants involving specific questions to gain a deeper understanding of their opinions, attitudes, and experiences. Data obtained from a total of 24 participants through interviews with 3 employees and 1 leader from different departments of UNICO Construction Company were analyzed using content analysis to categorize them into thematic categories, determining main themes and patterns. The findings of the research emphasize the complexity of leadership dynamics, indicating the existence of different leadership models in the sector. This diversity suggests that leadership approaches and styles can be adapted to various needs in the industry. The overall trend suggests that employees perceive most leaders as sensitive and supportive, indicating a prevalent positive leadership culture. However, specific leaders were found to exhibit insensitivity and lack of support, highlighting inconsistencies in leadership attitudes and emphasizing the need for certain leaders to make efforts to improve their leadership skills.