Çevrimiçi kumar oynama davranışı olan yetişkin erkeklerde narsisistik özelliklerin psikanalitik açıdan incelenmesi
Psychoanalytic investigation of narcissistic characteristics of male adults with online gambling behavior
- Tez No: 853821
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çevrimiçi kumar oynama davranışı son yıllarda hızla artarak küresel bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada çevrimiçi kumar oynama davranışı olan yetişkin erkeklerin narsisistik özelliklerinin psikanalitik yaklaşım ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Zonguldak Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) kumar bağımlılığı nedeniyle başvuran 14 yetişkin erkek katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcıların kumar oynama düzeyi Kumar Bağımlılığı Risk Tarama Ölçeği (KURT), ve narsisistik özellikleri Rorschach Testi, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın nitel görüşme bulgularında ödipal rekabete, anal süreçlere, Deri-Benliğe, kastrasyon kaygısına ve latent homoseksüel arzulara; Rorschach Testinde ise narsisistik kendilik tasarımına ve özdeşim sorunsallarına yönelik bilinçdışı içerikler olduğu görülmüştür. Savunma mekanizmaları bulgularında nevrotik savunmaların yoğun bir şekilde kullanıldığı; tekil olarak bakıldığında ise psödo-alturizm ve izolasyonun en sık başvurulan savunmalar olduğu; ayrıca somatizasyon, rasyonalizasyon, idealizasyon, bölme, yansıtma, inkar ve beklenti gibi narsisistik savunma mekanizmalarının kullanıldığı görülmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada çevrimiçi kumar oynama davranışı olan erkek katılımcıların narsisistik savunmaları kullandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Recently, online gambling behavior has been rising worldwide which is concerned as public health problem by the authorities. This study was aimed to investigate of narcissistic characteristics of male adults with online gambling behavior through psychoanalytic approaches. The data was obtained from 14 male adults with online gambling behavior who were applied to Green Crescent Counselling Centers (YEDAM) in order to get psychosocial support. The Gambling Risk Screening Scale (GRSS), the Social Comparison Scale (SCS), the Defence Style Questionnaire (DSQ), the Rorschach Test and semi-structured interview form were applied to participants. Results revealed the unconscious components of oedipal rivalry, anality, castration anxiety and latent homosexual instincts as well as libidinal and aggressive self-representation, archaic mother image, primary identification problematics. Moreover, participants showed higher narcissistic defences as concrete responses, intolerance to emptiness, impulsivity and Skin-Ego components. In the case of defence mechanisms, it was found that neurotic defences and narcissistic defence mechanisms such as pseudo-alturism, isolation, splitting, somatization, rationalization, idealization, projection, denial and anticipation were mostly preferred. In conclusion, objective and projective test results revealed that participants with online gambling behavior showed the narcissistic characteristics. Those narcissistic components were analyzed by psychoanalytic approaches.