Sosyal medya bağımlılığının yaşam doyumuna etkisinin sosyal hizmet bakış açısıyla incelenmesi
Investigation of the effect of social media addiction on life satisfaction from a social work perspective
  1. Tez No: 853861
  2. Yazar: MELEK AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişen teknoloji ile yaşamımızda bazen amaç bazen de araç olarak hayatımızda etkin bir yer edinen sosyal medyanın; güzellikten alışverişe, güncel haberlerden sosyal çevreye, ürün-hizmet bağlantısından gıdaya kadar birçok alanda var olması sosyal medyanın yaşam doyumumu üzerindeki etkisini merak edilir kılmıştır. Bu çalışmada yetişkin bireylerin (18 yaşından büyük) sosyal medya kullanım bağımlılık düzeylerinin yaşam doyumları üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-80 yaş aralığında 500 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma konusuna dair verileri toplamak için sosyo-demografik değişkenler (demografik, kişisel ve sosyal medya kullanımına dair bilgiler), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Yetişkin Formu ve Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeğinden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; sosyal medya bağımlılığı ile katılımcıların demografik değişkenleri; cinsiyeti, iş durumu, yaşları, çalışma durumları, gelirleri ve günlük sosyal medyada geçirdikleri süre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaşam doyumu ile katılımcıların demografik değişkenleri incelendiğinde; yaş, çalışma durumu, gelir ve günlük sosyal medyada geçirilen süre arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında araştırmanın ölçekleri; sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış, konuya ilişkin sosyal hizmet müdahaleleri ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, social media has gained an active place in our lives, sometimes as a goal and sometimes as a tool; Its presence in many areas, from beauty to shopping, from current news to the social environment, from product-service connection to food, has made the effect of social media on life satisfaction curious. This study aimed to determine the effect of social media usage addiction levels of adult individuals (over 18 years old) on their life satisfaction. The sample of the research consists of 500 participants between the ages of 18-80. A survey form consisting of socio-demographic variables (information about demographic, personal and social media usage), Social Media Addiction Scale Adult Form and Adult Life Satisfaction Scale was used to collect data on the research topic. According to research findings; social media addiction and demographic variables of the participants; A statistically significant relationship was found between gender, job status, age, working status, income and the time they spend on social media daily. When the life satisfaction and demographic variables of the participants are examined; It was observed that there was a statistically significant relationship between age, employment status, income and daily time spent on social media. In the light of the findings obtained from the research, the scales of the research are; It was observed that there was a low level negative relationship between social media addiction and life satisfaction. The findings of the research were discussed in the light of the literature, and social work interventions and suggestions on the subject were mentioned.