İşletmelerde dijitalleşme düzeyinin tespiti üzerine yapılan çalışmaların analizi
Analysis of studies on determining the level of digitalization in businesses
- Tez No: 853860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Büyük bir hacme ulaşan dijital dönüşüm çalışmaları üzerine son yıllarda literatür çalışmaları, meta analizi ve bibliyometrik çalışmalar gibi kapsayıcı ve genel bakış sağlayan çalışmalar da yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu çalışmaların hem sayıca hem de kapsam olarak yeterli olduğunu söylemek zordur. Bu çalışmada dijital dönüşüm kavramı dijitalleşme kavramıyla aynı anlamda kullanılarak bu kavramları konu alan 4651 çalışma bibliyometrik yöntemlerle analiz edilerek yapılan çalışmalar hakkında genel değerlendirmeler yapılmasına imkan verecek bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Web of science veri tabanından alınan veriler Bibliometrix programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz tekniği olarak bibliyometride kullanılan tüm teknikler (yazar, dergi, kuruluş, ülke analizleri ve ilişkileri, üretim ve atıf sayıları, metrik puanları, kelime analizleri vs) kullanılarak elde edilen sonuçlar, hem tablo hem grafik (plot) hem de diğer görselleştirme yöntemleriyle sunulmuştur. Tüm sonuçlar bibliyometride geçerli metrikler aracılığıyla yayınlanmış olup veriler bibliyometrik yasalar açısından da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, comprehensive and overview-providing studies such as literature studies, meta-analysis and bibliometric studies have begun to be carried out on digital transformation studies, which have reached a large volume. However, it is difficult to say that these studies are sufficient both in number and scope. In this study, the concept of digital transformation was used in the same sense as the concept of digitalization, and 4651 studies on these concepts were analyzed using bibliometric methods to obtain findings that would allow general evaluations about the studies. Data taken from the Web of science database were analyzed through the Bibliometrix program. All techniques used in bibliometrics (author, journal, organization, country analysis and relations, production and citation numbers, metric scores, word analysis, etc.) were used as analysis techniques. The results obtained are presented both in tables, graphs (plots) and other visualization methods. All results have been published using valid metrics in bibliometrics and the data has also been evaluated in terms of bibliometric laws.