Romantik ilişkilerde sosyal medya bağımlılığı, mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu (Z kuşağı örneği)
Social media addiction, perfectionism, and relationship satisfaction in romantic relati̇onships (A case study of gen Z)
- Tez No: 961604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet ve sosyal medyanın doğuşu ve gelişmesi ile insan hayatının her alanında olduğu gibi romantik ilişkilerde de değişmeler yaşanmaktadır. İnternet ve sosyal medya romantik ilişkilerin başlamasına ve ilerlemesine etki etmektedir. İnternet ve sosyal medya kullanım alanını günden güne genişletmekteyken bir kuşak göz önüne çıkmaktadır. Z kuşağı doğdukları yıllar sebebiyle internetin ve sosyal medyanın gelişimine tanık olmuş ve bu teknolojik imkanların olmadığı bir dünyada hiç bulunmamıştır. Bu durum göze alındığında sosyal medyanın Z kuşağı romantik ilişkilerine olan etkileri dikkat çekici bir konu haline gelmektedir. Araştırma Z kuşağı romantik ilişkilerinde sosyal medya bağımlılığı, mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu arasındaki ilişkileri incelemeyi ve çeşitli değişkenlerin bu olgular üzerinde yarattığı farklılaşma etkisini incelemek amacıyla romantik ilişki içerisinde bulunan Z kuşağına mensup 239'u kadın 74'ü erkek olmak üzere 313 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu, Romantik İlişkilerde Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve İlişki Doyumu ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; sosyal medya bağımlılığı ile mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki, sosyal medya bağımlılığı ve mükemmeliyetçilik ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulgusu elde edilmiştir. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda mükemmeliyetçilik alt boyutlarının ilişki doyumunu %39 oranında anlamlı olarak yordadığı, sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarının ise modele anlamlı bir katkı sunmadığı bulgusu elde edilmiştir. Buna ek olarak sosyal medya bağımlılığı ile ilişki doyumu arasında mükemmeliyetçiliğin; dolaylı, anlamlı ve negatif yönlü bir aracılık etkisine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal medya bağımlılığının medeni durum ve yaşa göre anlamlı olarak farklılaştığı, mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumunun cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaştığı bulgusu elde edilmiştir. Medeni durum, yaş ve ilişki süresinin; mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu üzerinde, cinsiyet ve ilişki süresinin ise sosyal medya bağımlılığı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı bulguları da elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the emergence and development of the Internet and social media, romantic relationships are changing, as in every aspect of human life. The internet and social media affect the start and progress of romantic relationships. While the internet and social media are expanding their usage area day by day, a generation comes to the fore. Generation Z has witnessed the development of the internet and social media due to the years they were born and have never been in a world without these technological opportunities. Considering this situation, the effects of social media on Generation Z romantic relationships become a remarkable issue. The research was conducted with 313 people, 239 women and 74 men, belonging to Generation Z in romantic relationships in order to examine the relationships between social media addiction, perfectionism and relationship satisfaction in Generation Z romantic relationships and to examine the differentiation effect of various variables on these phenomena. Data were obtained using the Demographic Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form, Perfectionism in Romantic Relationships Scale and Relationship Satisfaction Scale. Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, independent groups t test and one-way analysis of variance were used in the study. As a result of the multiple linear regression analysis, it was found that the sub-dimensions of perfectionism significantly predicted relationship satisfaction by 39%, while the sub-dimensions of social media addiction did not make a significant contribution to the model. In addition, it was concluded that perfectionism had an indirect, significant and negative mediation effect between social media addiction and relationship satisfaction. It was also found that social media addiction differed significantly according to marital status and age, while perfectionism and relationship satisfaction differed significantly according to gender. It was also found that marital status, age and relationship duration did not make a significant difference on perfectionism and relationship satisfaction, while gender and relationship duration did not make a significant difference on social media addiction. The findings were discussed within the framework of the related literature and recommendations were presented.