Yiyecek içecek sektöründeki başarılı startup örnekleri üzerine bir araştırma
A research on successful startup examples in the food and beverage industry
- Tez No: 853865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, yiyecek içecek sektöründeki başarılı startup örneklerini detaylı bir şekilde incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma süreci boyunca, sektördeki yenilikçi girişimlerin kuruluş süreçleri, iş modelleri, pazarlama stratejileri ve büyüme stratejileri incelenmiştir. Başarı elde etmiş startup'ların sektördeki etkileri, sürdürülebilirlikleri ve sektördeki varlıklarının nasıl şekillendiği araştırılmıştır. Bu çalışma, öncelikle belirli startup'ların başarı hikayeleri üzerinden sektördeki değişimleri analiz etmiştir. Bu tez doğrultusunda araştırma sonuçlarının, startup'ların yenilikçi yaklaşımlarının sektörde nasıl bir dönüşüme yol açtığını ve bu girişimlerin tüketiciler üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, startup'ların karşılaştığı zorluklar ve bu zorlukları aşmak için benimsedikleri stratejiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sektörde başarıya ulaşmış startup'ların iş modelleri ve sundukları ürün/hizmetlerin nasıl tüketicilerin beklentilerine cevap verdiği üzerinde durulmuştur. Araştırma aynı zamanda, bu startup'ların pazarlama stratejilerini, müşteri odaklı yaklaşımlarını ve büyüme süreçlerini ele almıştır. Sonuç olarak, bu tez, yiyecek içecek sektörü ve belirli sektörlerin araştırılması doğrultusunda başarı elde etmiş olan startup'ların stratejik kararlarını, sektördeki etkilerini incelemiştir. Araştırma, yeni girişimciler, sektördeki işletmeler, akademisyenler ve sektör profesyonelleri için yol gösterici nitelikte bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Bu özet, tezin ana konusunu, yapılan incelemeleri ve elde edilen bulguların genel bir özetini içermektedir. Özellikle başlıca araştırma odaklarını, yöntemleri ve sonuçları vurgulayarak geniş bir bakış sunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze successful startups in the food and beverage sector in detail. Throughout the research process, the establishment processes, business models, marketing strategies and growth strategies of innovative startups in the sector are examined. The impact of successful startups in the sector, their sustainability and how their presence in the sector has been shaped have been investigated. This study first analyzed the changes in the sector through the success stories of specific startups. In line with this thesis, the research results aim to reveal how the innovative approaches of startups have led to a transformation in the sector and the impact of these initiatives on consumers. Furthermore, the challenges faced by startups and the strategies they adopted to overcome these challenges are analyzed in detail. The business models of startups that have achieved success in the sector and how the products/services they offer meet the expectations of consumers are emphasized. The research also examined the marketing strategies, customer-oriented approaches and growth processes of these startups. In conclusion, this thesis examines the strategic decisions of successful startups and their impact on the food and beverage sector and specific sectors. The research aims to provide guidance for new entrepreneurs, businesses in the sector, academics and industry professionals. This abstract provides an overview of the main topic of the thesis, the investigations conducted and the findings. It attempts to provide a broad overview, highlighting in particular the main research foci, methods and results.