2002-2022 yılları arasında kurumsal kaynak planlaması alanında yayınlanmış uluslararası araştırmaların, görsel haritalama yöntemi ile bibliyometrik analizi: Araştırma eğilimleri
Visual mapping method with bibliometric analysis of international research published in the field of enterprise resource planning between 2002-2022: Research trends
  1. Tez No: 853870
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP); organizasyonların verimliliğini ve etkinliğini arttırmak için, iş süreçlerini ve işletmenin farklı fonksiyonlarını ortak bir çatı altında birleştiren-otomatikleştiren bütünleşik yazılım sistemleri olarak tanımlanabilir. Günümüzde bu yazılımların ya tamamı ya da ihtiyaca göre belirli paketleri seçilerek, neredeyse tüm organizasyonlar tarafından kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve değişen insan ihtiyaçlarıyla birlikte, KKP konusundaki araştırmalar da her zaman güncelliğini korumaktadır. Ayrıca KKP'nin multidisipliner çalışma alanı olarak, örneğin: mühendislik, işletme ve yönetim gibi alanların da araştırmalarına konu olması nedeniyle yoğun ilgi görmektedir. Bibliyometrik Analiz en güncel tanımıyla;“belirli bir alanda, belirli bir dönemde ve belirli bir bölgede, kişiler ya da kurumlar tarafından üretilmiş yayınların ve bu yayınlar arasındaki ilişkilerin sayısal analizi olarak”ifade edilmektedir (Ulakbim, 2022). VOSviewer programı ise; belirli alandaki çalışmaların bibliyometrik analiz ile görsel haritalamasını yapıp, mevcut durumun fotoğrafını ortaya koyan ücretsiz bir görselleştirme programdır. Bu çalışma; Web Of Science uluslararası bilimsel veri tabanından;“Kurumsal Kaynak Planlaması”anahtar kelimesinin; 2002-2022 yılları arasındaki, İşletme“ ve ”Yönetim Bilimleri“ alan parametreleri seçilerek ulaşılan, 1152 yayının bibliyometrik analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Bibliyometrik Analiz programı olarak Vosviewer görselleştirme programı kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, Kurumsal Kaynak Planlaması yayınlarında son 20 yıldaki küresel araştırma eğilimlerini ortaya koymak, ulusal literatürdeki boşluğu gidermek ve yeni bir bakış açısı kazandırmaktır. Yapılan analizler sonucunda; en çok yayın yapan yazarlar, en çok atıf alan yayınlar, en çok yayına sahip kurumlar ve ülkeleri gibi birçok farklı veri ile çalışılmıştır. Elde edilen verilerden bazılarının sonucu ise şöyledir: en fazla makale yayınlanan dergi ”Journal of Enterprise Information Management“, en fazla yayın yapan yazarlar, 15'er yayınla: ”Pattel KK ve Vij S“, en fazla yayın yapan ülke ”ABD“ ve ayrıca Liang, Saraf, Hu ve Xue'nun (2007), ”Assimilation of enterprise systems: the effect of institutional pressures and the mediating role of top management. MIS quarterly, 59-87" eseri en fazla atıf alan yayındır. Kurumsal Kaynak Planlama çalışmalarının uluslararası araştırmalardaki durumu hakkında, veriler ışığında bilgiler derlenmiş ve yorumlanmıştır. Böylece yeni araştırmacıların; KKP alanındaki küresel düzeydeki çalışmaların sürecini anlamak, eksiklikleri tespit etmek ve gelecekte hangi çalışmaların yapılması gerektiğini belirlemede başvurabileceği öncü kaynak olması hedeflenmiştir. Ulusal yazında; KKP üzerine uluslararası çalışmaların derlendiği ayrıca kullanılan program ve yöntemle de benzer bir çalışma olmadığı görülmüştü. Çalışmanın KKP alanında, içerik ve yöntemi ile ulusal literatürde ilk olma özelliği ve bir boşluğu doldurması hedefiyle ön plana çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) can be defined as integrated software systems that unite and automate business processes and various functions of an organization under a common framework, aiming to enhance efficiency and effectiveness. Nowadays, these software solutions are widely adopted by almost all organizations, either in their entirety or by selecting specific packages based on their needs. Due to technological advancements and evolving human requirements, research on ERP continually maintains its relevance. The multidisciplinary nature of ERP, encompassing fields such as engineering, business, and management, contributes to its sustained interest. Bibliometric Analysis, in its most current definition, refers to the numerical analysis of publications and their relationships produced by individuals or institutions in a specific field, during a certain period, and within a defined region (Ulakbim, 2022). The VOSviewer program, on the other hand, is a free visualization tool that performs bibliometric analysis and generates visual maps of studies in a particular field. This study conducts bibliometric analysis on 1152 publications retrieved from the Web of Science international scientific database using the keywords“Enterprise Resource Planning,”focusing on the parameters of“Business”and“Management Sciences”between 2002 and 2022. The VOSviewer visualization program is utilized for bibliometric analysis. The objective of the study is to reveal global research trends in Enterprise Resource Planning (ERP) publications over the past 20 years, addressing a gap in the national literature and offering a novel perspective. The analyses encompass various data sets, including the most prolific authors, the most cited publications, institutions with the highest number of publications, and leading countries. Some of the key findings include the most published journal being“Journal of Enterprise Information Management,”the top authors being Pattel KK and Vij S with 15 publications each, the United States being the leading country in terms of publications, and Liang, Saraf, Hu, and Xue's (2007) work on“Assimilation of enterprise systems: the effect of institutional pressures and the mediating role of top management. MIS quarterly, 59-87”being the most cited publication. The study compiles and interprets information based on the data, shedding light on the international status of Enterprise Resource Planning research. The aim is to serve as a pioneering source for new researchers to understand the global progress of studies in the ERP field, identify gaps, and determine future research directions. In the national literature, it is observed that there is no similar study compiling international research on ERP, along with the program and methodology used. The study distinguishes itself by being the first in the national literature regarding ERP in terms of content and methodology, aiming to fill a gap in this area.