İhsan Oktay Anar'ın 'Puslu Kıtalar Atlası' adlı romanının sözcük anlambilimi açısından incelenmesi
An investigation of İhsan Oktay Anar's novel Puslu Kıtalar Atlası in terms of lexical semantics
  1. Tez No: 853871
  2. Yazar: DİDEM GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET KARA KÜTÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İhsan Oktay Anar, eserleriyle Türk Dili ve Edebiyatı'nda kayda değer bir konuma sahiptir. Anar'ın dil kullanımı benzersizdir; eserlerinde Osmanlı Türkçesi'nden çeşitli ifadelere sıkça yer verir. Bu çalışma, İhsan Oktay Anar'ın 'Puslu Kıtalar Atlası' adlı romanını sözlüksel anlambilim perspektifinden incelemektedir. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın odak noktası, amaçları, kullanılan yöntemler, kapsam ve sınırlılıklar özlü bir şekilde açıklanmıştır. Birinci bölümde İhsan Oktay Anar'ın biyografisi, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölümde dilin çeşitli tanımları ele alınmış ve dil üzerine yapılan araştırmalara dair genel bir bakış sunulmuştur. Üçüncü bölümde, anlambilim konusu detaylı bir şekilde incelenmiş, anlambilim kavramlarına odaklanılmış ve dilbilimsel anlambilim modelleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, anlam kavramları ele alınarak, bu kavramlarla ilişkilendirilen örnekler roman içerisinden seçilmiş ve yorumlanarak anlaşılırlık katılmıştır. Beşinci bölümde, roman metninden alınan cümlelerde kavrama uygun örnekler belirlenip, kendi içinde etkili alt başlıklara ayrılmıştır. Çalışma sürecinde Doğan Aksan'ın anlambilim kitabından önemli ölçüde yararlanılmış, alt başlıklar Türkçenin dil özellikleri, dilin evrimi ve dilde oluşan anlamsal farklılıklar göz önüne alınarak titizlikle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
İhsan Oktay Anar holds a notable position in Turkish Language and Literature with his works. Anar's use of language is distinctive; he frequently incorporates various expressions from Ottoman Turkish into his works. This study examines İhsan Oktay Anar's the novel of 'Puslu Kıtalar Atlası' from the perspective of lexical semantics. The study is structured in five parts. The introduction succinctly outlines the research's focus, objectives, methods, scope, and limitations. The first section provides information about İhsan Oktay Anar's biography, literate personality and works. In the second section, various definitions of language are discussed, offering a general overview of research on language. The third section delves into the subject of lexical semantics, focusing on semantic concepts and linguistic semantic models. The fourth section explores the concepts of meaning, selecting examples from the novel and interpreting them to enhance understanding. In the fifth section, appropriate examples illustrating the concepts are identified within sentences from the novel, and effective subheadings are created. The study extensively relies on Doğan Aksan's the book of Anlambilim, and the subheadings are meticulously crafted considering the linguistic features of Turkish, the evolution of language, and semantic nuances.