The role of intelligent leadership in achieving wise organization through entrepreneurial knowledge as a moderate variable
Akıllı liderliğin bilge örgütler olmayı başarma yolunda etkisi girişimci bilginin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 908546
  2. Yazar: ZANA HUSSEIN SHAREEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, akıllı liderliğin bilge örgüt olma üzerinde etkisinde girişimci bilginin düzenleyici rolü test etmektir. Çalışma, Süleymaniye şehri'ndeki Asiacell şubelerinde yürütülmüştür. Önde gelen bir telekomünikasyon şirketi olan Asiacell, kurumsal bilgisini geliştirmek için akıllı liderlik stratejileri ve yaklaşımlar kullanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın anket formu, Asiacell'in Süleymaniye şehrindeki şubelerinde çalışanlar üzerinde uygulanmıştır. Şube müdürleri, teknisyenler, BT uzmanları, telekom uzmanları ve diğer ilgili profesyoneller olmak üzere araştırmanın örneklemini 283 kişi oluşturmaktadır. Yapılan istatiksel analizler neticesinde akıllı liderliğin bilge örgütler olma üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Akıllı liderliğin girişimci bilgi üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Son olarak akıllı liderlik ile bilge örgütler arasındaki ilişkide girişimci bilginin düzenleyici bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada girişimci bilginin akıllı liderlik ve bilge örgüt arasında kurulan ilişkide aracılık rolüne sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, bilge örgütlerde akıllı liderliğin işlevi, girişimci bilginin düzenleyici ve aracılık etkisi hakkında alan yazına katkı sağlamaktadır. Kavramlar arası dinamik ilişkilerin kapsamlı bir analizini sağlayarak ve ortaya konan bu ilişkilerin teorik bilgisini ilerleterek literatüre katkı sağlamaktadır. Yönetim ve liderlik perspektifinden bakıldığında, bu çalışma akıllı liderliğin bilge organizasyonlar geliştirmedeki kritik rolünün altını çizerek, özellikle akıllı liderliğin, organizasyonel büyüme ve gelişmedeki önemini vurgulamaktadır. Çalışma hem aracı hem de düzenleyici bir role sahip olan girişimcilik bilgisinin şirketlerde bilge örgütler olma yolundaki etkin değerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this study is to explore how intelligent leadership contributes to the creation of a wise organization, with entrepreneurial knowledge acting as a moderating factor. The study was conducted in Sulaimani City at Asiacell's branches. Asiacell, a leading telecommunications company, employs intelligent leadership strategies and approaches to enhance its organizational knowledge. As is common in studies involving the examination of numerical data, a quantitative research approach was applied to accomplish the study's goals. A structured questionnaire served as the primary tool for gathering empirical data from Asiacell's branches in Sulaimani city. Branch managers, technicians, IT specialists, telecom specialists, and other pertinent professionals made up the sample of 283 participants. With regard to Asiacell's operations, this varied group offered insightful information on the function of intelligent leadership and its influence on developing a wise organization. The results of direct impacts demonstrated that intelligent leadership has a significant positive impact on wise organizations. Results also showed that intelligent leadership positively correlated to entrepreneurial knowledge. In addition, entrepreneurial knowledge positively and significantly correlated to wise organizations. The conclusions showed that the relationship between wise organizations and intelligent leadership is positively and significantly moderated by entrepreneurial knowledge. Furthermore, mediation analysis revealed that intelligent leadership exercises an indirect influence on the advancement of wise organizations through the mediating role of entrepreneurial knowledge. The current study fills a gap in the literature about the function of intelligent leadership in wise organizations and the moderating effects of entrepreneurial knowledge, among other important implications. It adds to the body of research by providing a comprehensive analysis of this dynamic and advancing theoretical knowledge of this relationship. From a managerial and leadership perspective, this study underscores the critical role of intelligent leadership in developing wise organizations. It highlights the importance of leadership, particularly intelligent leadership, in organizational growth and development. The study also emphasizes the value of entrepreneurial knowledge in enhancing leadership effectiveness, serving as both a mediating and moderating variable that helps guide companies toward wisdom-based practices.