Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalışan asistan ve intörn hekimlerin akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Knowledge and attitude evaluation of assistant and intern doctors working at Trakya University Health Research and Application Center towards rational use of drugs
  1. Tez No: 853944
  2. Yazar: ELİF SULTAN BOLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Akılcı ilaç kullanımı; bireysel olarak hastalıkların doğru ve etkili tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olduğu gibi, gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının yarattığı birçok sorun sebebiyle, uygulandığında toplumsal düzeyde de fayda sağlayabilecek bir yaklaşımdır. Bu konunun en önemli bileşenlerinden olan hekimlerin akılcı ilaç kullanımı açısından hastalarına olduğu kadar kendilerine karşı da sorumlulukları vardır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Ocak 2023 - Ağustos 2023 tarihleri arasında 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalışan intörn hekim ve asistan hekimler arasında akılcı ilaç kullanımı açısından fark olup olmadığını, sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama işlemi literatürden yararlanılarak geliştirilen 69 soru, Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği'ne ait 21 soru olmak üzere toplam 90 sorudan oluşan anket formu ile yüz yüze uygulanarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizleri yapmak için Statistical Package for Social Sciences 20 adlı paket program kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 27.3 ± 3.9 olup % 56.3'ü kadındır. Katılımcıların Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği puan ortalaması 40.1 ± 2.8 olup hekimlerin sadece % 4.7'sinin kesme puanının altında puan aldığı tespit edilmiştir. Akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyi açısından asistan ve intörn hekimler arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Rational drug use; while it has a very important place in the correct and effective treatment of diseases individually, it is also an approach that can be beneficial at the social level due to many problems caused by unnecessary and wrong drug use. Physicians, who are one of the most important components of this issue, have responsibilities to themselves as well as to their patients. Materials and Methods: Our study was conducted to evaluate whether there is a difference in rational drug use between interns and assistant doctors working at Trakya University Health Research and Application Center in the 2022-2023 academic year, and its relationship with socio-demographic variables. In the questionnaire form, there were questions about the socio-demographic characteristics of the doctors, drug use characteristics, habits and behaviors. A package program called Statistical Package for Social Sciences 20 was used to perform statistical analysis. Results: The mean age of the study group was 27.3 ± 3.9 and 56.3 % of them were women. The mean score of the participants on the Rational Drug Use Scale was 40.1 ± 2.8, and it was determined that only 4.7% of the physicians scored below the cut-off score. There was no significant difference between assistant doctors and interns in terms of rational drug use knowledge level (p>0.05).