Sezaryen doğum yapan, bebeği yanında olmayan annelere yönelik oda düzenlemesinin duygu durum ve süt hacmine etkisi
The effects of room arrangement on emotional feelings and milk volume of the mothers who had ceaserean section and whose babies are in speacial care units
- Tez No: 853996
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SERAP ÇAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma ile, sezaryen doğum yapan, bebeği yanında olmayan annelere yönelik oda düzenlemesinin duygu durum ve süt hacmine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma Şubat 2023-Nisan 2023 tarih aralığında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi doğum sonu servislerinde yatan, doğum yapmış ve çalışmaya gönüllü olan annelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi toplam 183 anneden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen hiçbir annenin bebeği yanında bulunmamaktadır. Araştırma, 89 kişi bebeği yanında olan anneler ile aynı odada kalan bebeği yanında olmayan anneler (Grup 1), 94 kişi bebeği yanında olmayan anneler ile aynı odada kalan bebeği yanında olmayan anneler (Grup 2) olmak üzere iki farklı grupta gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak“Duygu-Durum Değerlendirme Ölçeği”ve“Yarı-yapılandırılmış Veri Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26.0 paket programında gerçekleştirilmiş, tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde ile, gruplar arasında ilişkinin değerlendirilmesinde kategorik veriler için ki kare testi, sürekli değişkenler için t testi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin yaş ortalaması 29.66±5.94 ve 30.85±6.36'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effect of room arrangement on the mood and milk volume of mothers who gave birth by cesarean section and whose babies were not with them. Materials and Methods: The research is descriptive and cross-sectional. The research was conducted between February 2023 and April 2023 with mothers who were hospitalized in the postpartum services of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, gave birth and volunteered to participate. The sample of the research consists of a total of 183 mothers. None of the mothers included in the study had their babies with them. The research was carried out in two different groups: 89 mothers with their baby with them and mothers without their baby living in the same room (Group 1), and 94 participants with mothers without their baby with them and mothers without their baby living in the same room (Group 2).“Emotion-State Assessment Scale”and“Semi-structured Data Form”were used as data collection tools. Data analysis was carried out in the IBM SPSS Statistics 26.0 package program. Descriptive statistics were used in numbers and percentages. Chi-square test was used for categorical data and t-test was used for continuous variables to evaluate the relationship between groups. Results: The average age of the mothers is 29.66±5.94 and 30.85±6.36.