Hukuki açıdan stablecoın
The legal perspective of stablecoin
- Tez No: 854008
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma kripto varlıkların bir türü olarak stablecoinleri ele almaktadır. Stablecoinler belirli bir para birimi, varlık ya da para birimleri ve/veya varlık sepetine göre istikrarlı bir değerin korunmasını amaçlayan kripto varlıklardır. Bitcoin gibi ilk dönem kripto varlıkların hassas ve oynak yapılarına çözüm olarak tasarlanan, ödeme ve değişim aracı olarak kullanılma potansiyeli gösteren stablecoinler, finansal sisteme olan hız, maliyet ve verim faydalarının yanı sıra, ölçekten bağımsız ve ölçeğe bağlı kimi riskler içermektedir. Risk ve faydanın belirsizliği, tasarım çeşitliliği, katılımcı çokluğu, yargı yetkisi belirsizliği gibi birçok düzenleyici zorluklar barındıran stablecoinler, başta uluslararası kuruluşlar olmak üzere çeşitli yargı bölgelerinde birbirlerinden farklı şekillerde ele alınarak düzenleyici çalışmalara konu edilmiştir. Finansal düzenlemelerin esas aldığı ayni risk aynı kurallar ilkesiyle stablecoinlerim mevcut bankacılık hukuku, ödeme hizmetleri ve elektronik para hukuku ve sermaye piyasası hukuku kapsamındaki enstrümanlarla gösterdiği benzerlik, stablecoinleri bu çerçevede de değerlendirmeyi gerekli kılmıştır. Stablecoinler finansal ekosisteme girmek isteyen ve büyük bir veri tabanını elinde bulunduran teknoloji şirketlerinin geliştirdiği projelerle birlikte uluslararası düzenleyicilerin dikkatini çekerek ivedi bir şekilde düzenlenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with stablecoins as a type of crypto assets. Stablecoins are crypto assets that aim to maintain a stable value relative to a specific currency, asset, or basket of currencies and/or assets. Stablecoins, which are designed as a solution to the sensitive and volatile structures of early crypto assets such as Bitcoin and have the potential to be used as a means of payment and exchange, contain some scale-independent and scale-related risks, as well as speed, cost and efficiency benefits to the financial system. Stablecoins, which have many regulatory challenges such as uncertainty of risk and benefit, design diversity, multiplicity of participants, and jurisdictional uncertainty, have been the subject of regulatory studies in various jurisdictions, especially international organizations, by handling them in different ways. The principle of the same risk, the same rules on which financial regulations are based, and the similarity it shows with the instruments within the scope of existing banking law, payment services and electronic money law and capital market law have made it necessary to evaluate stablecoins within this framework as well. Stablecoins, together with the projects developed by technology companies that want to enter the financial ecosystem and hold a large database, have attracted the attention of international regulators and revealed the need for urgent regulation.