Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı kapsamında kütüphanelerin kullanım motivasyonları ve kütüphane kullanıcılarının iletişim tercihleri üzerine bir çalışma: TMOK Haluk San Olimpiyat ve Spor Kütüphanesi örneği
A study on the usage motivations of libraries and communication preferences of library users within the scope of uses and gratifications approach: The case of TMOK Haluk San Olympic and Sports Library
  1. Tez No: 854007
  2. Yazar: NEŞE DEMİRKÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Farklı profillere sahip kütüphane kullanıcılarının kütüphaneyi kullanım amaçları, motivasyonları, memnuniyet düzeyleri, kullanım alışkanlıkları, iletişim tercihleri ve talepleri de farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrenci ve akademisyenlerin kütüphane kullanımlarındaki motivasyonlarını araştırmak, kütüphane iletişim araçları tercihlerini saptamak ve örnek kütüphane olarak incelenen TMOK Haluk San Olimpiyat ve Spor Kütüphanesi kullanım ve iletişim tercihlerinin öğrenci ve akademisyenlerin spor ile bağının olup olmaması durumuna göre değişiklik gösterip göstermeyeceğinin tespit edilmesidir. Bu doğrultuda reklamcılık, iletişim kanalları, kütüphane iletişimi, kütüphane tanıtım araçları, kullanımlar ve doyumlar kuramı ve kütüphane kullanım motivasyonları üzerine literatür araştırması yapılmıştır. Araştırma yönetimi olarak ise nitel araştırma yöntemlerinden mini fokus grup yöntemi uygulanarak dört farklı grup ile görüşme yapılmıştır. Bu gruplar, spor bağı olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğrenciler ve akademisyenler arasında kütüphane kullanım amaçları ve motivasyonları ile iletişim kanalları tercihleri farklılıklar göstermektedir. Öğrenciler, kütüphanelerin fiziki imkanlarına ve mimarisine önem verirken akademisyenler kaynak çeşitliliğine ve sosyalleşme alanlarının eksikliğine değinmektedir. İletişim ve tanıtım kanalları olarak ise öğrenciler telefon, WhatsApp ve sosyal medya ağlarını tercih ederken akademisyenlerin çoğunluğu yalnızca gerekli durumlarda e-posta almayı tercih etmektedir. Haluk San Olimpiyat ve Spor Kütüphanesinin kullanım eğiliminin ise spor ilgililiğine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Karma öğrenciler ve akademisyenler de en az Spor Bilimleri Fakültesi'ne bağlı öğrenci ve akademisyenler kadar kullanım eğilimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Library users with different profiles exhibit variations in their purposes of library usage, motivations, satisfaction levels, usage habits, communication preferences, and requests. The aim of this study is to investigate the motivations of students and academics in their library usage, determine their preferences for library communication tools, and ascertain whether the usage and communication preferences of TMOK Haluk San Olympic and Sports Library, examined as a sample library, vary depending on whether students and academics have a connection with sports. In this context, a literature review was conducted on advertising, communication channels, library communication, library promotional tools, theories of usage and satisfaction, and library usage motivations. Mini focus group method, one of the qualitative research methods, was employed for research management, involving interviews with four different groups. These groups were categorized into those with and without a connection to sports. The research findings indicate differences in library usage purposes, motivations, and communication channel preferences between students and academics. While students prioritize the physical facilities and architecture of libraries, academics emphasize the diversity of resources and the lack of socialization areas. In terms of communication and promotional channels, students prefer telephone, WhatsApp, and social media networks, whereas the majority of academics prefer to receive emails only when necessary. It was observed that the usage tendency of Haluk San Olympic and Sports Library does not vary according to sports relevance. Mixed students and academics exhibit usage tendencies at least as much as students and academics affiliated with the Faculty of Sports Sciences.