Okul öncesi çocuklar için okulda öz düzenleme envanteri: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Self-regulation in school inventory for preschool children's: A study on validity and reliability
- Tez No: 854023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Hutchinson, Perry ve Shapka (2021) tarafından geliştirilmiş olan Okul Öncesi Çocuklar İçin Okulda Öz Düzenleme Envanteri'nin Türkçe'ye uyarlanması ve geçerlik güvenirlik analizleri yapılması amaçlanmıştır. Çalışma grubu, okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören 469 okul öncesi çocuktan oluşmaktadır. Öncelikle Türkçe'ye uyarlama çalışmaları yapılan ölçekten elde edilen veriler üzerinden ölçeğin geçerliliği ve güvenirliği için gerekli istatiksel analizler yapılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği, Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanarak sağlanmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi sonucunda toplam varyansın 79.83'ünü açıklayan 22 madde ve tek faktörden oluşan bir yapı elde edilmiştir. Ölçüt geçerliliği için dış ölçüt olarak, daha önce geçerliliği incelenmiş, Okul Öncesi Çocuklar için Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (BÖD 3-5) (Saraç vd., 2019) ve 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği (Öğretmen Formu) (Erol ve İvrendi, 2018) eş zamanda katılımcılara uygulanmış ve aralarındaki korelasyon incelenmiştir. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach's Alfa değeri, madde toplam puan korelasyonları, iki eşdeğer yarı güvenirliği ve alt %27 ve üst %27'lik grupların madde ortalama puanları farklarının karşılaştırıldığı madde analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ölçeğin Türkçeye uyarlanmış formunun ülkemizde kullanılabilir geçerlik ve güvenirlikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the validity and reliability of the Self-regulation In School Inventory for Preschool Children's, developed by Hutchinson, Perry, and Shapka (2021) for the adaptation of the Turkish version. The study was conducted on a total of 469 preschool students. Initially, the Turkish adaptation of the questionnaire was completed and then the relevant statistical analyses for the validity and reliability of the questionnaire were carried out. The scale's construct validity was achieved by applying explanatory and confirmatory factor analysis. As a result of the factor analysis, structure consisting of 22 items and a single factor that explained 79.83% of the total variance. As an external criterion for criterion validity, Children Independent Learning Development Checklist (CHILD 3-5) (Saraç et al., 2019) and the Developing an Instrument For Measuring Self-regulation Skills of 4-6-Year-Old Children (Teacher Form) (Erol and İvrendi, 2018) were administered to the participants and the correlation between these scales was investigated. For the reliability of the scale, Cronbach's Alpha, item-total score correlations, Split-Half Reliability, item analysis comparing the mean scores of the lower 27% and upper 27% groups based on the total scores obtained from the scale's sub-dimensions were conducted. The findings show that the Turkish version of the scale is valid and reliable and can be used in Turkey.