Teknoloji çağının dijital agorası sosyal medya: Türkiye'de Z kuşağı'nın seçmen davranışı
Social media, the digital agora of the technology era: Voter behavior of generation Z in Turkey
- Tez No: 854032
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son yıllarda dünyada Z kuşağı üzerine çeşitli araştırmalar dikkat çekmekte ve özellikle bu kesimin seçmen davranışı merak edilmektedir. Bu çalışmada ise Türkiye'de Z kuşağına mensup gençlerin seçmen profili analiz edilmektedir. Araştırmanın kuramsal ve kavramsal çerçeveyi oluşturan ikinci bölümünde; öncelikle genç seçmen davranışı demokratik kuramlar üzerinden ele alınmakta, ardından yeni neslin başlıca ifade alanı olarak internet ve sosyal medyanın kapsamı detaylı olarak incelenmektedir. Türkiye'nin internet tecrübesi ve sosyal medya karnesini ele alan üçüncü bölümün ardından, diğer nesillerin karakteristik özelliklerine kronolojik olarak yer verilmekte ve Z kuşağının ayrıştığı noktalar billurlaştırılmaktadır. Çalışmanın amacı olan genç seçmen profilinin analizi doğrultusunda, İstanbul ilinde yaşayan veya okuyan, 1995-2005 yılları arasında doğmuş 213 Z kuşağı bireyle, kartopu örneklem ve tesadüfi örneklem tekniklerinden yararlanılarak, 1 Ağustos 2023 ve 24 Eylül 2023 tarihleri arasında saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket uygulamasının tercih edilmesi sebebiyle çalışma, nicel araştırma özelliği taşımaktadır. Katılımcılardan toplanan verilerin analizi neticesinde; Z kuşağının apolitik bir eğilim göstermediği, oy verme kararları bağlamında“stratejik seçmen”profili sergilediği ve Z kuşağına erişimde en önemli siyasal iletişim aracının sosyal medya olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, several studies on Generation Z have attracted worldwide attention, and the voter behaviour of this segment is of particular interest. This study analyses the voter profile of young people belonging to Generation Z in Turkey. In the second part of the study, which is the theoretical and conceptual framework of the research, the behaviour of young voters is first discussed through democratic theories and then the scope of the internet and social media as the main expression of the new generation is examined in detail. After the third section, which is about Turkey's internet and social media experience, the characteristics of other generations are presented chronologically and the differentiation points of generation Z are crystallised. In line with the analysis of the young voter profile, which is the purpose of the study, a field survey was conducted between 1 August 2023 and 24 September 2023 using snowball and convenience sampling techniques with 213 Generation Z individuals living or studying in Istanbul and born between 1995 and 2005. Since the use of surveys was preferred as a data collection tool, the study has a quantitative research character. As a result of the analysis of the data collected from the participants, it has been concluded that Generation Z does not show an apolitical tendency, that they have a“strategic voter”profile in the context of voting decisions, and that the most important political communication tool to reach Generation Z is social media.